​Wmurowano akt erekcyjny pod pawilon wystawowy oraz salę widowiskową w Muzeum Śremskim

Dodano: 11-01-2018 TAGI:

10 stycznia 2018 roku dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pawilonu wystawowego i sali widowiskowej Muzeum Śremskiego w Śremie. Całkowita wartość inwestycji wynosi 7,9 mln zł, z czego 6,7 mln zł stanowi uzyskane przez gminę Śrem dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - formy współpracy samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania ich atutów i wspólnego rozwiązywania problemów, współfinansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO 2014+

Akt erekcyjny podpisali: Mariusz Kondziela - dyrektor Muzeum Śremskiego, Tomasz Mazurczak i Rafał Owczarczak - autorzy projektu architektonicznego, Marcin Lipiecki - Prezes Inwest Lim, Katarzyna Sarnowska - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Śremie oraz Adam Lewandowski - Burmistrz Śremu.

Podpisany dokument zapieczętowano i zdeponowano w przygotowanej metalowej skrzyni. Dla potomnych w kapsule czasu zamieszczono gazety, wydawnictwa papierowe, fotografie z uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego, nośniki płyt DVD z nagranymi wiadomościami telewizyjnymi oraz mapę Śremu.

W uroczystości uczestniczyli Tomasz Łubiński  Wicestarosta Poznański, Piotr Ruta - Przewodniczący Rady Powiatu w Śremie, radni Rady Miejskiej w Śremie, pracownicy Muzeum Śremskiego oraz przedstawiciele lokalnych mediów. 

Rozbudowa budynku muzeum o pawilon wystawowy i salę widowiskową jest ostatnim etapem modernizacji Muzeum Śremskiego. Prace przy budowie ruszyły w październiku 2017 roku, a zakończenie przewiduje się już w czwartym kwartale 2018 roku. Generalnego wykonawcę robót, Inwest Lim Spółkę z o.o. z Wysogotowa, wybrano w przetargu nieograniczonym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

W ramach realizacji projektu w nowym przeszklonym budynku wystawowym powstanie stała ekspozycja multimedialna, która będzie ukazywać wszystkie, najważniejsze eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Śremskiego. Zwiedzanie Muzeum będzie odbywać w sposób tradycyjny oraz za pomocą nowoczesnych technologii: interaktywnych ścian, ekranów, tabletów i smartfonów. W ten sposób będzie można dopasować ofertę do możliwości czasowych i poznawczych widzów. To formuła otwarta, którą będzie można w następnych miesiącach czy latach uzupełniać o kolejne informacje. Daje to duże szanse na zwiększenie atrakcyjności ekspozycji na dłuższy czas.
 
Pawilon wystawowy w odrestaurowanym ogrodzie muzealnym otwartym dla przechodniów umożliwi pokazy współczesnych działań artystycznych w muzeum i przestrzeni publicznej ogrodu. Będzie też częścią ciągu spacerowego między promenadą nadwarciańską a ulicą Mickiewicza. W ogrodzie będą miejsca wypoczynkowe i mały amfiteatr.

Sala widowiskowa na 300 osób stanie się miejscem organizacji koncertów i widowisk, a jej projekt zakłada również dopasowanie przestrzeni do predsięwzięć dla mniejszych grup odbiorców.

Nowe obiekty zostaną połączone z budynkiem głównym Muzeum Śremskiego wspólną przestrzenią recepcyjną i zapleczem. Powstanie nowej części muzeum umożliwi dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową do całej kondygnacji parteru. Ponadto przed Muzeum Śremskim powstanie nowy, większy parking dla samochodów.  
EFRR_Samorzad_kolor-(1).jpg


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę