​Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi

Dodano: 19-04-2017

Sprzatanie-Swiata-Photogenica-PHX68614825.jpg
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. 

Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Głównym zadaniem tego święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. Tradycją w Polsce jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników. 
Obchodom Dnia Ziemi co roku przyświeca inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej. Hasło tegorocznych obchodów to "W kierunku natury".

Tradycyjnie w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, na terenie gminy Śrem organizowana jest akcja „Sprzątanie Świata”, w której biorą udział przede wszystkim dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych. W tym roku akcja prowadzona jest w dniach od 19 kwietnia do 8 maja. 

Co każdy z nas może zrobić dla Ziemi?

1. Zasadźmy drzewo lub krzew. Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.

2. Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

3. Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

4. Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.

5. Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić z odpadów jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo odpadów.

6. Codziennie segregujmy odpady, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę