Informacja na temat profilaktyki raka szyjki macicy

Dodano: 13-04-2018 TAGI:

  

Szanowni Państwo,
 
Jako wieloletni realizator wielu programów samorządowych w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem HPV, który odpowiada za wiele chorób (rak szyjki macicy, rak pochwy, rak sromu, rak odbytu, nowotwory głowy   i szyi) pragniemy poinformować o najnowszych doniesieniach naukowych w tym zakresie.
 
W dniach 6 – 7 kwietnia 2018 r. w Poznaniu odbyły się ogólnopolskie III Interaktywne Warsztaty Tematyczne „Od rozpoznania do leczenia” poświęcone profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka szyjki macicy.
Najważniejsze wnioski z sesji poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy to:
  1. Wysoka zachorowalność i umieralność w Polsce na choroby związane z zakażeniem wirusem HPV – blisko 5 Polek dziennie umiera na rak szyjki macicy.
  2. Blisko 100% powiązania raka szyjki macicy z wirusem HPV.
  3. 75-80% osób w swoim życiu będzie zakażonych wirusem HPV.
  4. Potwierdzona skuteczność szczepień przeciw wirusowi HPV (m.in. w oparciu o: 12-letnie badania skandynawskie, wyniki z Australii).
  5. Potwierdzone bezpieczeństwo szczepień (liczne badania, raporty WHO, EMA).
  6. Najnowsza 9-walenta szczepionka daję ochronę przed 9 typami wirusa, które odpowiadają za ok. 90% przypadków raka szyjki macicy, 90% brodawek narządów płciowych (jest już stosowana w Polsce w kilkunastu samorządach).
  7. W Polsce jest ponad 200 samorządów, które realizują program profilaktyki zakażeń wirusem HPV. Na świecie szczepienia finansuje ok. 60 państw. Dotychczas podano ponad 260 mln dawek szczepionki.
  8. W Polsce szczepienia są zalecane, ale nie finansowane przez Ministerstwo Zdrowia.
  9. Istnieje możliwość dofinansowania „programu HPV” z NFZ (takie dofinansowanie otrzymało już wiele samorządów).
 
Świadomość w zakresie ww. zagadnień jest znikoma, dodatkowo barierą jest indywidualny koszt szczepienia i brak efektu populacyjnego bez wsparcia ze strony samorządu.

Od 2017 istnieje możliwość dofinansowania programów HPV ze środków NFZ (do 40%), uzyskują te programy pozytywną opinię AOTMiT (konieczny warunek realizacji programu zdrowotnego przez JST) i pozytywną opinię wojewody (wpisują się w mapę potrzeb zdrowotnych), podnoszą świadomość mieszkańców i co najważniejsze zabezpieczają młodzież przed chorobami związanymi z wirusem HPV.

Liczymy, że te argumenty i doniesienia naukowe przekonają  Państwa o konieczności kontynuowania lub wdrożenia programu w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem HPV (załączamy apel ekspertów).
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt tel.  61 847-04-54, e-mail: edictum@edictum.pl
Z poważaniem,

Dr n. med. Maria Marcinkowska

image001.jpg
 
 


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę