Bezpłatne szczepienia mieszkanek Gminy Śrem z rocznika 2005 przeciwko zakażeniom wirusem HPV

Dodano: 06-04-2018 TAGI:

Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy
w Gminie Śrem na lata 2018-2021
finansowany ze środków budżetowych Gminy Śrem

baner-na-strone4.jpg

Gmina Śrem w 2018 roku po raz kolejny rok należy do grona samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Burmistrz Gminy Adam Lewandowski Śrem zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. 

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych,  podjęto decyzję  o zaszczepieniu mieszkanek gminy Śrem z rocznika 2005, zameldowanych  na terenie Gminy Śrem na dzień 31.12.2017. Koszt tych szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu  gminy Śrem.

Konkurs na świadczenia zdrowotne polegające na wykonaniu szczepień przeciwko zakażeniom HPV oraz  przeprowadzeniu edukacji zdrowotnej dotyczącej zapobiegania nowotworom szyjki macicy wygrała Przychodnia Lekarska „EDICTUM” Sp. z o.o..

Wirus HPV
Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. 
 

W Polsce zapada  na raka szyjki macicy
3.600 kobiet rocznie,
z czego umiera, co roku około 2.000
– jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności
w Europie.


Szczepionka przeciw HPV oferowana na rynku polskim o nazwie SILGARD firmy MSD jest szczepionką stosowaną w zapobieganiu wystąpienia zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), raka szyjki macicy oraz brodawek zewnętrznych narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16 i 18. Szczepionka ta jest dostępna na polskim rynku i dopuszczona do stosowania w Polsce. 

Spotkanie informacyjne
W środę 11 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00  w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego ul. Grunwaldzka 10 w Śremie odbędzie się spotkanie informacyjno-edukacyjne skierowane do rodziców / opiekunów prawnych,  dziewczynek z rocznika 2005 oraz nauczycieli szkół podstawowych, na które serdecznie zaprasza Burmistrz Śremu Adam Lewandowski

Podczas spotkań będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepionki przeciw HPV oraz programu szczepień. 

Do zaszczepienia niezbędna jest zgoda rodziców i kwestionariusz wywiadu przesiewowego. (Druki do pobrania poniżej)

INFORMACJE DODATKOWE
Szczegółowe informacje dotyczące szczepienia można uzyskać od realizatora programu szczepień: EDICTUM Sp. z o.o 
ul. A. Mickiewicza 31 
60-835 Poznań 
od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 61 847 04 54.
Plakat-SREM.jpg
stopka.jpg
Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy
w Gminie Śrem na lata 2018-2021
finansowany ze środków budżetowych Gminy Śrem


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę