Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego przeprowadził ćwiczenia

Dodano: 14-06-2018

13 czerwca 2018 r. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Śremie przeprowadził na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności podejmowania działań w sytuacji kryzysowej wywołanej zagrożeniem pożarowym, skażeniem terenu oraz atakiem terrorystycznym. W ramach ćwiczeń sprawdzono koordynację i współdziałanie współdziałanie sił i środków PSP w Śremie i OSP Gminy Śrem, KPP w Śremie, jednostek Wojska Polskiego oraz Staży Miejskiej w Śremie.

Scenariusz ćwiczeń obejmował szereg pozorowanych zdarzeń. Po znalezieniu na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 podejrzanej paczki, dyrektor zawiadomił  Komendę Powiatową Policji w Śremie oraz organ prowadzący placówkę oświatową Burmistrza Śremu. Na teren szkoły został skierowany policyjny patrol interwencyjny oraz zespół minersko-pirotechniczny. Równocześnie do działań zostały wysłane zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W tym samym czasie Burmistrz Śremu zwołał Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Równocześnie dyrektor zarządził ewakuację uczniów oraz personelu szkoły. 
 
W trakcie prowadzenia działań minerskich eksplodował podłożony ładunek raniąc funkcjonariuszy. W wyniku wybuchu doszło do zawalenia się części ściany szkoły i uszkodzenia przejeżdżającej cysterny przewożącej nieznaną substancję chemiczną. Z uwagi na skażenie chemiczne ulicy i osiedla Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego zwrócił się o wsparcie wojska. 6 batalion dowodzenia Sił Powietrznych przeprowadził  ewakuację mieszkańców osiedla oraz pozostawionego mienia. Żołnierze 6.batalionu chemicznego Sił Powietrznych przeprowadzili likwidację skażenia oraz dezaktywację substancji chemicznej. W ćwiczeniach udział wzięli: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Śremie oraz Prokuratura Rejonowa w Śremie. 

W akcji uczestniczyli  strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Pyszącej i Niesłabina. Wnioski powstałe podczas szkolenia pozwolą udoskonalić działanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podczas realnego zagrożenia.


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę