Komunikat w sprawie zwierząt w ośrodku OKAPI w Pyszącej

Dodano: 08-11-2017 TAGI:

Komunikat Urzędu Miejskiego w Śremie
Urząd Miejski w Śremie, Pl. 20 Października 1, 63-100 Śrem
tel. 61 28 35 225; urzad@srem.pl

KOMUNIKAT

W związku z publikowanymi w mediach informacjami o rzekomym braku opieki i karmienia zwierząt egzotycznych w Ośrodku Okapi w Pyszącej informuję, że doniesienia są nieprawdziwe.

W ośrodku, z którego w okresie wakacyjnym ewakuowano zwierzęta do różnych ogrodów zoologicznych, przebywają nadal 4 tygrysy i 1 lampart. Od czasu włączenia Gminy Śrem jako strony w sprawie na podstawie decyzji Prokuratora, samorząd zleca dostarczanie żywności dla zwierząt oraz opiekę weterynaryjną i usługę karmienia wyłącznie zwierząt pozostałych w Pyszącej. Pokarm na bieżąco dostarcza firma wyłoniona w przetargu. Karmienie i podstawową opiekę weterynaryjną gmina Śrem zlecała Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu. Umowy na opiekę nad zwierzętami zawierano na bieżąco co tydzień, z uwagi na oczekiwaną relokację zwierząt w inne miejsce. Ostatnia umowa obejmowała termin 27.10 – 2.11.2017 r.

31 października br. dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu wysłała mailem informację o rezygnacji z wykonywania usługi opieki nad zwierzętami w Pyszącej. Dyrektor argumentuje rezygnację z usługi m.in. z uwagi na niedokonaną zapłatę przez gminę Śrem za usługę transportu i kwarantanny zwierząt z Pyszącej w czasie zajęcia ośrodka przez Prokuraturę. Czynności tych nie zleciła gmina, nie była również w świetle przepisów odpowiedzialna za ponoszenie kosztów w tym zakresie.

Po raz ostatni przez pracowników poznańskiego ZOO zwierzęta pozostałe w Pyszącej zostały nakarmione w piątek 3 listopada br. Wobec powyższego Gmina Śrem zleciła opiekę w formie karmienia i podstawowej opieki weterynaryjnej innemu uprawnionemu do takich zadań podmiotowi. Zwierzęta otrzymały pożywienie w porcji przekraczającej dwukrotną dawkę dzienną we wtorek 7 listopada i są karmione na bieżąco.

Zgodnie z opinią lekarzy weterynarii głodówka takich zwierząt może trwać nawet do 5 dni bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Wyżej opisane fakty świadczą, że informacje, które pojawiły się wczoraj w mediach, nie są prawdziwe. Dowodem potwierdzającym stan zwierząt i fakt ich karmienia są fotografie wykonane w dniu dzisiejszym (8.11) o godz. 9.00.
 

Zastępca Burmistrza

Bartosz Żeleźny
 
 


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę