Położenie geograficzne

połozenie2-(1).jpg

Współrzędne geograficzne Śremu : 52° 05' szerokości geograficznej północnej  i 17° 01' długości geograficznej wschodniej. Powierzchnia geodezyjna gminy wynosi 205,87 km2, w tym miasto Śrem zajmuje 12,38 km2. Przez Śrem przepływa rzeka Warta, trzecia pod względem wielkości rzeka Polski. W Śremie rzeka gwałtownie skręca i zmienia kierunek swojego biegu z równoleżnikowego na południkowy.

Miejscowość zlokalizowana jest na terenie Niziny Wielkopolsko - Kujawskiej, w obrębie tzw. Odcinka Śremskiego Pradoliny Warciańsko - Odrzańskiej, wchodzącej w skład większej Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej. Szeroka na kilka kilometrów dolina Warty rozgranicza na tym odcinku biegu rzeki pas dwóch obszarów zwanych wysoczyznami : Gnieźnieńskiej na północnym wschodzie i Leszczyńskiej na południowym zachodzie. Lewy brzeg koryta Warty, w Śremie kieruje się prawie pod kątem prostym na północ, dobija do Wyniesienia Leszczyńskiego, które zalega 20 m wyżej niż tereny położone na prawym brzegu rzeki.

Klimat Śremu kształtowany jest przez masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego. Przeważają tu zachodnie wiatry, które przynoszą nad miasto łagodne powietrze o średniej temperaturze rocznej oscylującej wokół 7 - 8°C.

Śrem jest trzecim co do wielkości miastem byłego województwa poznańskiego, siedzibą władz samorządowych gminy liczącej ponad 39 tysięcy mieszkańców. Gmina Śrem bezpośrednio graniczy z gminą Brodnica, Dolsk, Książ Wlkp., z powiatu śremskiego, gminą Kórnik z powiatu poznańskiego, gminą Zaniemyśl  z powiatu średzkiego oraz gminą Czempiń i Krzywiń z powiatu kościańskiego. W Śremie siedzibę mają także władze powiatu Śremskiego.
 
Usytuowanie w centralnej Polsce oraz bliskość stolicy regionu - Poznania, odległego o zaledwie 42 km, sprzyja jego wszechstronnemu rozwojowi.

Śrem zaliczany jest do najstarszych osad lechickich. Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. W 2003 roku Śrem obchodził 750 lecie nadania praw miejskich. Obecnie należy do najszybciej rozwijających się miast w byłym województwie poznańskim. To serce Wielkopolski, miasto przyjazne inwestorom, turystom i mieszkańcom. W sposób harmonijny łączy w sobie kontrasty: ekologię i ochronę środowiska ze znakomicie funkcjonującym przemysłem, bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe z nowoczesnością, legendarną gospodarność i zapobiegliwość mieszkańców, ich solidny stosunek do życia i pracy z gościnnością, otwartością i tolerancją.
Śrem jest miastem o bogatej i chlubnej przeszłości, wspaniałym dorobku gospodarczym i kulturalnym. Wciąż pielęgnowane są najlepsze tradycje, wypracowane przez ponad 7 wieków jego tradycji miejskich. Kamienie milowe i wydarzenia przełomowe w dziejach naszego miasta stanowią o jego dzisiejszym niepowtarzalnym kształcie, tak jak i jego postacie, trwale zapisane w lokalnej historii: ks. Piotr Wawrzyniak, Cyryl Ratajski, Heliodor Święcicki. Mieszkańcy Śremu tworzą dobrego ducha tego miejsca, są źródłem jego prawdziwej tożsamości, a osiągnięcia gospodarcze Śremu i jego niebagatelna pozycja w rankingu miast o podobnej strukturze i wielkości to właśnie zasługa społeczności lokalnej. Śrem jest cząstką Wielkopolski, krainy, która w średniowieczu stała się kolebką polskiej państwowości.

Ziemia śremska ze swymi malowniczymi łęgami nadwarciańskimi, Jeziorem Grzymisławskim i zabytkowymi parkami krajobrazowymi kryjącymi szlacheckie dwory i pałace jest jednym z najładniejszych zakątków regionu.
Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę