Śremskie Żyrafy 2008


150-Lecie Gimnazjum i Liceum im. Gen. Józefa Wybickiego

lecie-lo.JPG

 
W roku 2008 Liceum Ogólnokształcące im. gen, Józefa Wybickiego obchodziło 150 rocznicę istnienia. Obchody, które zgromadziły uczestników z Polski oraz spoza granic kraju,  odbyły się w dniach 25 - 26 września. Rozpoczęły się uroczystą wspólną sesją Rady Powiatu i Rady Miejskiej w auli szkoły. Punktem kulminacyjnym obrad było wręczenie Aktu Nadania Tytułu "Honorowy Obywatel Śremu" profesorowi Tadeuszowi Malińskiemu, absolwentowi liceum. Największym wydarzeniem jubileuszu był zjazd absolwentów. Przez cały weekend ulice miasta i szkolne mury wypełniały okrzyki radości dawno niewidzianych znajomych.
 
Książka "Martwe Jezioro" aut. Olgi Rudnickiej

martwe-jezioro.jpg

Olga Rudnicka ma 20 lat. Mieszka i pracuje w Śremie - jest opiekunką w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Studiuje pedagogikę w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim literatura, oprócz tego muzyka, taniec oraz konie. W 2008 młoda literatka odniosła niebagatelny sukces. Najsłynniejsze polskie wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało jej książkę pt. "Martwe jezioro". "Martwe Jezioro" to połączenie kryminału i romansu z niemałą dawką ironicznego humoru.
 
Maraton Pływacki Romana Bartkowiaka

maraton.JPG
W dniach 26 - 27 lipca 2008 r. Roman Bartkowiak podjął wielkie wyzwanie - postanowił przepłynąć rzeką Wartą trasę z Konina do Śremu, pokonując 110 km. Pan Roman Bartkowiak ma 59 lat, jest ratownikiem na basenie spółki Śremski Sport.
Start z Konina nastąpił o godzinie 12:10. Na metę w Śremie Roman Bartkowiak przypłynął sześć godzin przed przewidywanym czasem - już o godzinie 12:00. W 23 godziny, 53 minuty i 12 sekund 59-letni śremianin przepłynął dystans 110 km z Konina do Śremu. Po krótkiej regeneracji sił komisja sędziowska z Polskiego Związku Pływackiego oficjalnie ogłosiła ustanowienie rekordu świata.
 
Miejska Trasa Turystyczna po Prawobrzeżnym Śremie

trasa.jpg

Wraz z powstaniem przystani kajakowej na rzece Warcie pojawił się pomysł na  zachęcenie przyjezdnych do poznania Śremu, oprowadzenia po ciekawych miejscach w mieście. Z inicjatywą wyszli śremscy radni Zdzisław i Bartosz Żeleźni, którzy niejednokrotnie służyli grupom turystów jako przewodnicy po Śremie. Ich pomysłem było utworzenie spacerowej miejskiej trasy turystycznej po ulicach Śremu oraz oznakowanie miejsc związanych z historią naszego miasta. Projektem, opracowaniem graficznym oraz wykonaniem miejskiej trasy turystycznej zajęła się firma TISZ design w składzie: Michał Tiszer, Kinga i Kamil Kondras. Cała trasa została utrzymana w interesującym stylu. Na ręcznie kutych mocowaniach zostały zamontowane tablice informacyjne. Całość tablicy zdobi metalowy zarys panoramy miasta - symbol trasy.
 
Mistrzostwa Polski Seniorów w Szermierce

szermierka.JPG

Przez trzy wiosenne weekendy mieszkańcy naszej gminy mogli oglądać zmagania najlepszych w Polsce szermierzy podczas rozgrywanych w Śremie Mistrzostw Polski Seniorów w Szermierce. Zawodnicy toczyli zacięty bój o punkty umożliwiające im start w reprezentacji Polski podczas olimpiady w Pekinie 2008. Zawody odbywały się w obiekcie sportowym przy ulicy Staszica w Śremie. Pierwszy weekend 27 - 29 marca 2008 - to weekend szpady i szabli, 19 -20 kwietnia odbywały się zawody we florecie kobiet, a 26 - 27 kwietnia - floret mężczyzn. Głównymi organizatorami Mistrzostw Polski Seniorów w Szermierce byli: Urząd Miejski w Śremie, Polski Związek Szermierczy, Sekcja Szermiercza Śremskiego Klubu Sportowego WARTA oraz Szkolny Związek Sportowy. Najważniejszą rolę odegrał Stanisław Płociennik - Przewodniczący SZS.

Sekcja Olimpiad Specjalnych „Gepard” Śrem

gepard.jpg

Dzień 21 listopada 2000 r. to data utworzenia Sekcji Olimpiad Specjalnych "GEPARD" Śrem i wstąpienia w struktury stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Gepard liczy 50 zarejestrowanych zawodników (uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w  Śremie) oraz 11 zarejestrowanych członków (działaczy). Przewodniczącym sekcji jest Maciej Maćkowiak.
Gepard zajmuje się organizacją treningów (tenis stołowy, kręgle, badminton), turniejów sportowych (tenis stołowy, kręgle), zawodnicy sekcji startują w różnorodnych zawodach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet europejskim. Ponadto organizuje imprezy sportowo-rekreacyjne (pikniki Olimpiad Specjalnych w Jaszkowie, festyny rodzinne z cyklu „Mamo, Tato zagraj ze mną w boule” ) oraz bale i koncerty charytatywne, bierze udział w  letnich i zimowych obozach sportowych (Złotów, Straduń, Szklarska Poręba), a także wydaje czasopismo – miesięcznik „Gepard”
 
Słownik Biograficzny Śremu

słownik.jpg

Śrem - miasto z kilkusetletnią historią – nie posiadało wcześniej publikacji o charakterze słownikowo-biograficznym, która upamiętniłaby dokonania jego obywateli. Aby zapełnić puste dotąd miejsce dr Danuta Płygawko oraz mgr Adam Podsiadły podjęli działania zmierzające do wydania „Słownika Biograficznego Śremu”. Realizacja pomysłu sfinansowana została ze środków gminy Śrem.
Celem wydawnictwa jest zaprezentowanie w jednej publikacji życiorysów ludzi szczególnie zasłużonych w historii Śremu i upamiętnienie ich niekwestionowanego wpływu na rozwój miasta. Słownik pokazuje historię miasta poprzez pryzmat indywidualnych dokonań obywateli, popularyzuje tradycje historyczne i dostarcza wiedzy biograficznej o lokalnej działalności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej. Otwiera także źródła dla badaczy dziejów regionalnych.Zwycięzcą wśród internautów oraz gości gali okazał się Maraton Pływacki Romana Bartkowiaka
 
Dodatkowo żyrafę specjalną od Burmistrza Śremu otrzymał Komitet Organizacyjny Obchodów 150-lecia Gimnazjum i Liceum w Śremie.

Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę