Śremskie Żyrafy 2009Impreza plenerowa - Promenada jak za dawnych lat


Jak-za-daw-kopia-aspx.jpg
Z inicjatywy Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Śrem im. Heliodora Święcickiego w niedzielne popołudnie 27 września br. na promenadzie nad Wartą odbyła się impreza plenerowa w stylu retro „Jak za dawnych lat”. Inicjatywa przyciągnęła na odnowiony nadwarciański bulwar spacerowy tłumy śremian. Forma imprezy spowodowała, że mieszkańcy chętnie wyciągnęli z szaf stroje z minionych epok, w których paradowali po promenadzie. Na uczestników spotkania na promenadzie czekały także retro-niespodzianki: muzyka na żywo w wykonaniu wielu muzykantów, cukrowa wata, rejsy statkiem po Warcie, występy artystów ulicznych. Impreza była doskonałym sposobem na lokalną promocję ścieżki spacerowej i jednocześnie zaproszeniem Śremian do przechadzek po odnowionej promenadzie. Impreza plenerowa „Jak za dawnych lat” otworzyła nowy kierunek rozwoju promenady nad Wartą - jako bulwar sztuki.
 

Marina w Śremie - Przystań Motorowodna - Wodniacy Śrem

Przystan-Motorowodna-kopia-aspx.jpg
W ubiegłym roku nowo powstałe stowarzyszenie Wodniacy Śrem, skupiające ludzi preferujących aktywny wypoczynek nad Wartą, podjęło udaną próbę stworzenia rzecznej przystani dla łodzi motorowych na rzece Warcie. Myślą, która pewnie inspirowała wodniaków do działania były słowa Piosenki o Śremie: „Nad rzeką Wartą leży to miasto, które ja znam. Jeśli nie wierzysz płyń tą rzeką ujrzysz je sam...”  Wodniacy wynajęli teren znajdujący się przy przepompowni w Śremie przy ul. Nadbrzeżnej, a następnie wspólnymi staraniami i pracą uporządkowali i zagospodarowali miejsce, dzięki czemu powstała marina - przystań motorowodna na Warcie. Inicjatywa stowarzyszenia Wodniacy Śrem była kolejną po cyklicznych spływach kajakowych formą ożywienia ruchu i rekreacji wodnej na Warcie.
 

Uruchomienie starej lampy gazowej
 
staralampa-kopia-aspx.jpg
Niebywałą inicjatywę w 2007 roku rozpoczął Wojciech Majchrzak, na co dzień prowadzący Klub Relax przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie. Jego zainteresowanie wzbudził stylowy cokół znajdujący w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich. Jak się okazało była to podstawa starej ulicznej lampy gazowej. Kolejny element lampy został odnaleziony w garażu pewnego mieszkańca gminy. Była to już spora zachęta dla pana Wojciecha, aby spróbować połączyć elementy w całość i odtworzyć starą śremską latarnię gazową. Pomysłem zaraził innych. W realizacji pomogło wiele przedsiębiorstw, instytucji kulturalnych, osób prywatnych oraz urzędów. Doskonałym wzbogaceniem lampy gazowej jest postument dziewczynki z zapałkami, przypominający o ponadczasowych gestach czynienia dobra dla drugiego człowieka.
 

Piknik Żużlowy

piknizuzlowy-kopia-aspx.jpg

Śrem był miastem, w którym 50 lat temu rozgrywały się mecze żużlowe z udziałem elitarnej drużyny - Sparty Śrem. Od lat Śrem nie posiada toru żużlowego ani drużyny startującej w rozgrywkach żużlowych, mimo to tradycje sportowe związane z tą dyscypliną przetrwały. Potwierdzeniem jest liczny udział miłośników czarnego sportu w odbywających się w lipcu od dwóch lat w Śremie Piknikach Żużlowych. Po przerwie trwającej niemal pół wieku w Parku Miejskim w Śremie można ponownie usłyszeć ryk żużlowych maszyn i poczuć zapach spalonego metanolu. Organizatorem imprez i kultywowania tradycji żużlowych w Śremie jest Jarosław Kociucki wraz z grupą amatorów, którzy podejmują aktywne działania propagujące czarny sport w Śremie, zapraszając na spotkania z czołowymi polskimi żużlowcami. 
 

"Aktywność się opłaca" projekt realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej

aktywnosc-sie-op-aca-kopia-aspx.jpg
W okresie od stycznia do grudnia 2009 r. Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje program "Aktywność się opłaca". Celem projektu jest ograniczenie zjawiska marginalizacji społecznej zawodowej bezrobotnych i pracujących kobiet z terenu gminy Śrem. Jest on skierowany do 45 kobiet z terenu gminy Śrem. W ramach programu uczestniczki biorą udział w działaniach: grupowe i indywidualne spotkania psychologiczne, edukacja zdrowotna – „Dekalog Zdrowego Stylu Życia” – wykłady prowadzone przez ginekologa, neurologa i eksperta w zakresie promocji zdrowia, nauka w Policealnej Szkole o kierunku Asystent osoby Niepełnosprawnej, kursy prawa jazdy kategorii B, kurs komputerowy, kurs obsługi kasy fiskalnej, szkolenia z podstaw wizażu z elementami kosmetologii w makijażu, szkolenia z zakresu Nordic Walking, nauka jazdy konnej.

Po miesiącu plebiscytu według internautów najlepszą inicjatywą był projekt realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej - "Aktywność się opłaca"
Podczas gali niemal połowa gości zagłosowała na Imprezę Plenerową na Promenadzie - Jak za dawnych lat.


Burmistrz wręczył również Żyrafy Specjalne. Otrzymali je:
  • Tydzień Ziemi Śremskiej – jubileusz 10-lecia działalności
  • Agro – Handel – jubileusz 20-lecia  działalności firmy
  • Miasto i Gmina Dolsk z okazji 650-lecia nadania praw miejskich
     
 

Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę