Pomniki i miejsca pamięci


więcej

Pomnik Żołnierza Polskiego

W Parku im. Powstańców Wielkopolskich znajduje się Pomnik Żołnierza Polskiego. Pomnik upamiętnia żołnierzy walczących w wojnach o niepodległość w latach 1918-1921 oraz wszystkich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.
Pomnik został wykonany w 1988 roku.

Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich
Śrem

więcej

Tablica upamiętniająca ks. Piotra Wawrzyniaka.

Tablica z 1933 r. upamiętniająca księdza Piotra Wawrzyniaka, znajdująca się na elewacji jednego z budynków przy ulicy ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie.

ul. ks. Piotra Wawrzyniaka
Śrem

więcej

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. Piotrowi Wawrzyniakowi

Tablica pamiątkowa wywieszona na elewacji domu w Wyrzece koło Śremu, w którym 7 lutego 1849 r. urodził się ksiądz Piotr Wawrzyniak.
Piotr Wawrzyniak przyjął święcenia kapłańskie 11 sierpnia 1872 r.
Mszę prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii w Dalewie, jako wikary pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Śremie. 
Ks. Piotr Wawrzyniak był społecznikiem oraz twórcą spółdzielczości bankowej. 

Wyrzeka, ul. Wawrzyniaka Piotra, ks. 9

więcej

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. Antoniemu Rzadkiemu

Przy wejściu do kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie przy ul. Poznańskiej na zewnętrznej elewacji znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona księdzu Antoniemu Rzadkiemu, który był kierownikiem Konwiktu Arcybiskupiego w latach 1935-1939. Zginął dnia 20 października 1939 roku podczas egzekucji dokonanej przez hitlerowców na 19 obywatelach polskich na rynku w Śremie.

ul. Poznańska

więcej

Tablica pamiątkowa rozstrzelanych 20 października

Na śremskim rynku znajduje się tablica pamiątkowa zaprojektowana przez Józefa Berdyszaka z 1946 r.
Tablica upamiętnia  miejsce egzekucji 19 znaczących mieszkańców Śremu rozstrzelanych 20 października 1939 r. przez hitlerowców. Na tablicy znajdują się też nazwiskai obywateli rozstrzelanych kilka dni później, 8 listopada, na strzelnicy w Zbrudzewie.

 

Plac 20 Października

więcej

Pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego

Dobosz – pomnik Powstańców Wielkopolskich jest uznawany za najładniejszy pomnik powstańczy. Pomnik został ustawiony w 1925 r. na śremskim rynku, jako Pomnik Wolności i Powstańców. Jego projektantem był Władysław Marcinkowski, jeden z najlepszych rzeźbiarzy Wielkopolski. W 1939 r. cokół został wydobyty i decyzją władz miasta przeniesiony do parku, a w 1961 r. postawiono na nim Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Na zlecenie Powiatowego Komitetu Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa replikę Dobosza wykonał poznański artysta Jerzy Sobociński. Odsłonięcie odrestaurowanego pomnika odbyło się 14 czerwca 1969 r.

Źródło: "Region Śremski" przewodnik turystyczny 

Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich

więcej

Tablica informacyjna - sztab Armii Poznań w Śremie

Przed Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie znajduje się, ustawiony w 1984 r., głaz narzutowy z tablicą informacyjną o stacjonowaniu w gimnazjum w 1939 r. sztabu Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Armii „Poznań” pod dowództwem gen. Romana Abrahama.

Źródło: "Region Śremski" przewodnik turystyczny 

ul. Poznańska 11
63-100 Śrem

więcej

Pomnik gen. Józefa Wybickiego

Pomnik postawiono dla uczczenia wielkiego Polaka i patrioty, współtwórcy Legionów Polskich, autora słów hymnu narodowego, od 1780 r. właściciela pobliskich majątków Manieczki i Psarskie, honorowego obywatela Śremu od 6.VIII.1791 r. Na prostokątnej podstawie ustawiony jest cokół w kształcie prostopadłościanu. Na cokole umiejscowione jest popiersie Józefa Wybickiego wykonane z brązu. Z przodu cokołu, na tablicy znajduje się napis „Zwierzchności miasta Śremu, w którym do obywatelstwa przyłączony jestem podległym być chcę i obowiązki wszelakie zachowam. Józef Wybicki 6 sierpień 1791.”
Pomnik postawiono w 1981 r. i upamiętnia nadanie Józefowi Wybickiemu honorowego obywatelstwa Śremu.
Pomnik po raz pierwszy od momentu jego postawienia został odnowiony w 2014 roku, . 

Plac 20 Października 1
63-100 Śrem

więcej

Głaz z popiersiem Józefa Wybickiego

Przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. gen. Józefa Wybickiego znajduje się głaz z popiersiem patrona szkoły.  Głaz ustawiono w 2008 roku z okazji Jubileuszu 150 - lecia szkoły.
Józef Wybicki to wielki Polak i patriota, współtwórca Legionów Polskich, autor słów hymnu narodowego, właściciel pobliskich majątków Manieczki i Psarskie oraz od 6 sierpnia 1791 r. honorowy obywatel Śremu. 

ul. Poznańska 11
Śrem

więcej

Pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich

Pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich powstał w 2008 roku.  Mieści się na terenie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie.

ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 30
Śrem

Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę