Rožnov pod Radhoštěm - Czechy


Osada Rožnov została założona w XIII wieku. Prawa miejskie Rožnov uzyskał w 1411 roku. W 1820 roku w mieście zostały wybudowane łaźnie, które zasłynęły w całej Europie. Obecnie Roznov jest miastem turystycznym. Kluczowym zabytkiem miasta jest Kościół Wszystkich Świętych z bogatym wyposażeniem wybudowany w latach 1745-49. W Rožnovie znajduje się najbardziej znany i największy w Czechach skansen etnograficzny. W skansenie można zobaczyć wiele budowli przeniesionych z całego regionu.
 

Odległość od  Śremu: ok. 400 km


Ludność:  około 18 tys.

Warto zobaczyć:

Największy skansen etnograficzny w Czechach działający od 1925 roku- www.vmp.cz
Skansen jest podzielony na trzy części:
Drewniane miasteczko - Część składająca się z budynków miejskich z rynku w Rožnově oraz okolic. W tej części skansenu odbywają się imprezy kulturalne, festyny oraz występy muzyczne. Na terenie skansenu działają stylowe restauracje, w których można spróbować potraw regionalnych.
Valašska Wieś  - Cześć skansenu ulokowana na zboczu wzgórza. Zebrano tu liczne budowle wiejskie: domy, zagrody, wiatraki, kuźnie. W skansenie codziennie można zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie ludzi mieszkających i pracujących w tych budynkach.
Dolina Młynów - Część skansenu, w której zobaczyć można drewniane obiekty przemysłowe. Można zobaczyć jak działa wodny młyn, tartak czy kuźnia.

Strona www:
www.roznov.cz - strona miasta
www.roznov.info - portal miejski


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę