118,6 mln euro z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski dla aglomeracji poznańskiej
12 września br. w Poznaniu miało miejsce podpisanie porozumienia w sprawie realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych w ramach programu regionalnego dla Wielkopolski 2021-2027.
Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez marszałka Marka Woźniaka, który w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego jest dysponentem środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 i liderów stowarzyszenia Metropolia Poznań – prezesa zarządu Jacka Jaśkowiaka i wiceprezesa Tadeusza Czajkę.
Łączna kwota: 118 mln Euro
W tym:
114 mln euro – infrastruktura transportu miejskiego, adaptacja do zmian klimatu, e-usługi
4 mln euro – edukacja, dostęp do usług społecznych i zdrowotnych
Z tych środków skorzysta także gmina Śrem:
rozbudowa sieci tras rowerowych w gminie Śrem
Zadanie obejmuje działanie związane z budową ścieżek z kostki betonowej bezfazowej lub masy asfaltowej w zależności od lokalizacji ścieżki, z miejscami odpoczynku dla rowerzystów (mała architektura, np. stolik, ławka, kosz, stojak rowerowy) oraz parkingami B&R w sąsiedztwie przystanków autobusowych.
Spodziewany efekt – ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Adaptacja gminy Śrem do zmian klimatu - budowa błękitno-zielonej infrastruktury
Zadanie obejmuje: działania ograniczające presję zmian klimatycznych na funkcjonowanie gminy Śrem poprzez następujące działania:
1) Modernizacja parku kieszonkowego w kierunku funkcji retencyjnych (m. in. nowe nasadzenia zieleni, towarzysząca mała architektura z funkcjami informacyjno-edukacyjnymi o zmianach klimatu i adaptacji do tych zmian),
2) Modernizacja Placu 20 Października w Śremie (zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, wprowadzenie roślinności - likwidacja wysp ciepła na terenie silnie zurbanizowanym).

