Logo Miasta Śrem

Seminarium pn. „Ekonomiczny i społeczny wymiar ekonomii społecznej”.

Głównymi tematami Seminarium pn. „Ekonomiczny i społeczny wymiar ekonomii społecznej”, które odbyło się 22 czerwca br., realizowanego w ramach projektu „Aktywność się opłaca” były umocowania prawne dla lokalnego samorządu jako inicjatora lokalnych procesów tworzenia podmiotów ekonomii społecznej oraz działalność własnych podmiotów ekonomii społecznej.
 
Głównymi tematami Seminarium pn. „Ekonomiczny i społeczny wymiar ekonomii społecznej”, które odbyło się 22 czerwca br., realizowanego w ramach projektu „Aktywność się opłaca” były umocowania prawne dla lokalnego samorządu jako inicjatora lokalnych procesów tworzenia podmiotów ekonomii społecznej oraz działalność własnych podmiotów ekonomii społecznej.
 
Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Burmistrz Śremu, Pan Adam Lewandowski, który zapewnił, że samorząd gminy Śrem będzie sprzyjał budowaniu pozytywnego klimatu wokół podmiotów ekonomii społecznej i promował idee tworzenia w naszej gminie spółdzielni socjalnych.
 
Seminarium składało się z trzech sesji tematycznych, a zostało poprowadzone przez Cezarego Miżejewski – Przewodniczącego Komisji ds. Polityki Społecznej i eksperta w zakresie rozwiązań systemowych na rzecz ekonomii społecznej. Zaproszono również przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji i organizacji zajmujących się ekonomią społeczną, m.in. prof. dr. hab. Józefa Orczyka z Katedry Pracy i Polityki Społecznej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Dagmarę Kistelę ze Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, Przemysława Piechockiego - przedstawiciela Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu. W seminarium uczestniczyli również przedstawiciele samorządu gminy i powiatu, instytucji działających w obszarze pomocy i integracji społecznej w regionie oraz partnerzy społeczni, sektor biznesowy i media. 
 
Podczas pierwszej sesji tematycznej prelegenci dyskutowali na temat wpływu i roli podmiotów ekonomii społecznej na rozwój lokalnej społeczności i przeciwdziałanie bezrobociu. Eksperci dyskutowali również o formach aktywizacji społeczno – zawodowej.
 
Druga sesja tematyczna została poświęcona kreowaniu pozytywnego klimatu i koordynacji działań przy powstawaniu podmiotów ekonomii społecznej. Dyskutowano również o roli partnerstwa różnych podmiotów przy tworzeniu spółdzielni socjalnych osób prawnych. Podjęto również dyskusję na temat rozwiązań jakie można wykorzystywać w pracy z osobami i grupami słabszymi społecznie. 
 
Podczas spotkania Pan Cezary Miżejewski przedstawił przygotowany przez członków grupy strategicznej Zespołu ds. rozwiązań systemowych ekonomii społecznej, projekt dokumentu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Dokument ten po przeprowadzeniu dyskusji w środowisku ekonomii społecznej i konsultacjach społecznych stanowić będzie podstawę do rozwoju ekonomii społecznej i prowadzenia polityki rozwoju.
 
Seminarium było także okazją do promowania innowacyjnych instrumentów pomocy i pokazania dobrych praktyk dotyczących realizowanych działań z zakresu ekonomii społecznej – zaprezentowano lokalne partnerstwa i podmioty otoczenia ekonomii społecznej realizowane w Koninie i Kościanie.




 
 
 
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności