Logo Miasta Śrem

​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W środę 27 grudnia 2017 roku patriotyczne spotkanie pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 w Śremie rozpoczęło obchody 99. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie z okazji rocznicy wielkiego zrywu Wielkopolan Śrem udekorowano powstańczymi flagami, a na ratuszu wyświetlona została iluminacja świetlna. Od lat w Śremie program obchodów upamiętniających Powstanie Wielkopolskie jest rozbudowany i odbywa się w wielu miejscach miasta. 
Uroczystość w Parku Miejskim została przygotowana przez Klub Pamięci Powstania Wielkopolskiego działający przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Śremskiej. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Dobosza poprzedził krótki występ literacki oraz wspomnienie losów śremskiego powstańca Tomasza Szuberta. Burmistrz Śremu Adam Lewandowski przedstawił program obchodów oraz zaprosił na odsłonięcie nowej nazwy mostu na Warcie – Mostu Daniela Kęszyckiego. Wartę honorową przy powstańczym pomniku zaciągnęli członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śremie. Uroczystości pod Pomnikiem Dobosza zakończyło odśpiewanie Roty. 

Kolejnym punktem obchodów była msza święta w kościele garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli w Śremie odprawiona w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich. Po mszy kompania honorowa 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych, poczty sztandarowe, harcerze oraz delegacje przeszli na cmentarz parafialny na kwaterę Powstańców Wielkopolskich. Apel poległych i salwę honorową poprzedziło zapalenie zniczy na grobach Powstańców oraz modlitwa poprowadzona przez Ks. prałata Mariana Bruckiego, dziekana Dekanatu Śremskiego. 

Następnie uczestnicy 99. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przemaszerowali ulicami Śremu przez Rondo Powstańców Wielkopolskich, w rejon mostu na Warcie, gdzie dokonano uroczystego nadania nazwy Most Daniela Kęszyckiego. Symbolicznego odsłonięcia dokonali potomkowie patrona - wybitnego działacza, patrioty oraz bohatera Powstania Wielkopolskiego. Nadanie nowej nazwy Most Daniela Kęszyckiego było wprowadzeniem do obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. 

Centralnym miejscem uroczystości była śremska wieża ciśnień, na której 30 grudnia 1918 roku grupa harcerzy wywiesiła biało czerwony sztandar – symbol odzyskanej niepodległości i wolności. W swoim wystąpieniu Burmistrz Śremu przybliżył sylwetkę Daniela Kęszyckiego Pod wieżą śremscy harcerze odśpiewali powstańczą pieśń. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego. Na zakończenie obchodów Mariusz Kondziela Dyrektor Muzeum Śremskiego zaprosił na spotkanie i powstańczy posiłek w galerii Muzeum. 
 
daniel_keszycki.jpg

Daniel Kęszycki urodził się 1 lipca 1884 roku w Londynie, zmarł 29 października 1936 roku w Poznaniu. W 1908 roku przyjechał do Polski i objął rodzinny majątek składający się m.in. z Błociszewa. Obudzone uczucia patriotyczne wpłynęły na jego antypruską postawę. Daniel Kęszycki wziął czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jeszcze przed wybuchem powstania w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku Kęszycki działał w Tajnym Komitecie Obywatelskim, później przekształconym w Powiatową Radę Ludową, które w powiecie śremskim przygotowywały się do objęcia władzy po klęsce militarnej Niemiec. W ramach tych przygotowań w powiecie utworzono Straż Ludową, której Kęszycki został komendantem. Po wybuchu powstania do starć w Śremie nie doszło, ponieważ 30 grudnia niemiecki garnizon w Śremie skapitulował bez walki. Następnie śremską Straż Ludową przekształcono w regularne wojsko powstańcze, tzw. batalion śremski. 6 stycznia 1919 roku razem z całym batalionem wyruszył na front, walczył na froncie zachodnim pod Zbąszyniem i Trzcielem, a później w lutym na froncie południowym pod Rawiczem i Miejską Górką. Podczas powstania Daniel Kęszycki aktywnie działał w Naczelnej Radzie Ludowej w Poznaniu, w której był zwolennikiem walki zbrojnej, przeciwnym polityce ugodowej.
Po walkach na froncie w lutym 1919 roku powrócił do Poznania, gdzie w Naczelnej Radzie Ludowej pracował jako tłumacz języka angielskiego, a od 1 marca był też szefem biura łączności i tłumaczem Komisji Międzysojuszniczej, powołanej przez konferencję pokojową w Paryżu, która tego dnia przybyła do Poznania dla zbadania sytuacji społeczno-politycznej w Wielkopolsce. Zdolności organizacyjne, jakie Daniel Kęszycki wykazał w Poznaniu, sprawiły, że Wojciech Korfanty w 1919 roku zaproponował mu pracę w Centralnym Biurze Informacyjnym w Katowicach. Następnie od 1 kwietnia 1920 roku do 31 marca 1922 roku pełnił funkcję konsula generalnego RP w Opolu, aktywnie działając na rzecz włączenia Górnego Śląska do Polski. Najpierw reprezentował Polskę wobec Komisji Międzysojuszniczej, która przybyła na Śląsk po I powstaniu śląskim, a podczas plebiscytu był przedstawicielem RP przy Komisji Plebiscytowej, ściśle współpracując z Wojciechem Korfantym. Po powrocie ze Śląska Daniel Kęszycki krótko pełnił urząd Wysokiego Komisarza RP w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1923 roku wycofał się z polityki i powrócił do Błociszewa udzielając się na rzecz lokalnej społeczności. Był członkiem Koła Powstańców i Wojaków w Śremie, w Błociszewie i Gaju utworzył oddział "Krakusów”. Daniel Kęszycki Zmarł w 1936 roku w Poznaniu. 
Daniel Kęszycki jest autorem wspomnień obejmujących lata 1918-1922, pisanych w oryginale po francusku i składających się z 3 części. Wspomnienia te stanowią interesujące Źródło dotyczące historii powstania wielkopolskiego i odrodzenia państwa polskiego w byłym zaborze pruskim. Część pierwszą „Udział Śremu w Powstaniu Wielkopolskim”, opublikowano w Śremie w 1932 roku, z przedmową dr. S. Matuszewskiego. W 2005 roku w Poznaniu część drugą „Z dni powstania wielkopolskiego”, poprzedzono wspomnieniem Wojciecha Kęszyckiego o Ojcu. Obszerny udokumentowany biogram Daniela Kęszyckiego zamieszczono w „Słowniku biograficznym Śremu” (2008). Daniel Kęszycki otrzymał wiele odznaczeń m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i francuską Legią Honorową.



 

Galeria zdjęć

​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ​99. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności