Badania profilaktyczne dla mieszkańców gminy Śrem - Profilaktyka nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowana przez OPEN S.A. na terenie całej Wielkopolski w latach 2024-2027
Burmistrz Śremu zaprasza na nieodpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców gminy Śrem, które w ramach programu „Profilaktyka nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowana przez OPEN S.A. na terenie całej Wielkopolski w latach 2024-2027” przeprowadzi Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu”. Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Badania dotyczą:
Profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego (rak jelita grubego) – badanie dla kobiet i mężczyzn od 50 -74 r.ż.
W ramach projektu każdy uczestnik zostaje objęty bezpłatnymi działaniami edukacyjnymi oraz badaniami profilaktycznymi, tj.:
badaniem na obecność krwi utajonej w kale (test FIT),
bezpłatną, niewymagającą skierowania kolonoskopią w znieczuleniu, w przypadku nieprawidłowego wyniku na obecność krwi utajonej (łącznie z pokryciem kosztów dojazdu na badanie do Poznania i zwrotem kosztów zakupu płynu niezbędnego do przygotowania się do kolonoskopii).
W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające łącznie wszystkie kryteria:
- - osoby w wieku 50-74 lata,
- - osoby mieszkające lub pracujące w Wielkopolsce,
- osoby, u których nie rozpoznano wcześniej nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy i którzy nie byli leczeni w tym zakresie,
- w momencie przystąpienia do programu, jak również w trakcie jego uczestnictwa nie korzystają/nie będą korzystać z analogicznych świadczeń realizowanych w ramach środków publicznych, krajowych lub unijnych.
Warunki udziału w projekcie:
- udział w spotkaniu edukacyjnym poprzedzającym badanie,
- wypełnienie i podpisanie formularzy rekrutacyjnych,
- wypełnienie na początku i na końcu spotkania edukacyjnego testu wiedzy,
- dostarczenie w wyznaczonym terminie próbki do badania.
dnia 7 kwietnia br. od godz. 17.30 – 19.30
w Bibliotece Publicznej im. H. Święcickiego w Śremie ul. Grunwaldzka 10 przeprowadzone zostanie SPOTKANIE EDUKACYJNE
Podczas spotkania, zainteresowanym uczestnikom zostaną rozdane specjalne probówki do przygotowania materiału do badań
Następnie:
dnia 15 kwietnia br. w godz. 12.00 – 16.00
w Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego „Eskulap” ul. Mickiewicza 5 w Śremie (gabinet nr 8 I piętro) odbędzie się ODBIÓR PROBÓWEK
Proszę zabrać dowód osobisty!!

