Budowanie partnerskiej współpracy
7 września 2012 r. w restauracji Cafe ole! w Śremie odbyło się spotkanie, którego celem było budowanie partnerskiej współpracy między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy a różnymi instytucjami i stowarzyszeniami. Uczestniczyli w nim m.in. Barbara Jabłońska – Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego w Śremie, Roman Szydłowski - Przewodniczący Rady Powiatu, Wojciech Majchrzak – Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty, Ewa Kaźmierczak – Dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Kondziela – Dyrektor Muzeum Śremskiego,
7 września 2012 r. w restauracji Cafe ole! w Śremie odbyło się spotkanie, którego celem było budowanie partnerskiej współpracy między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy a różnymi instytucjami i stowarzyszeniami. Uczestniczyli w nim m.in. Barbara Jabłońska – Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego w Śremie, Roman Szydłowski - Przewodniczący Rady Powiatu, Wojciech Majchrzak – Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty, Ewa Kaźmierczak – Dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Kondziela – Dyrektor Muzeum Śremskiego, Monika Bulińska – Dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Roman Wiśniewski – właściciel firmy „Gajówka”, sołtysi wsi, w których zlokalizowane są filie biblioteki, przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, redaktorzy lokalnych mediów, bibliotekarze.
Podczas spotkania ideę partnerstwa oraz wartości płynące z partnerskiej współpracy zaprezentował Damian Dec z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. Prelegent zwrócił uwagę na konieczność zawiązywania lokalnych partnerstw miedzy instytucjami oraz na takie elementy partnerstwa, jak: wzajemne informowanie się, konsultowanie, współdecydowanie, współrealizowanie i delegowanie zadań. Tak pojęta współpraca, łącząca wiedzę i doświadczenie partnerów, sprzyjać ma osiąganiu dalekobieżnych celów działalności różnych instytucji. Pokazano również praktyczny wymiar współpracy. W krótkim filmie, zrealizowanym w Bibliotece Publicznej w Jarocinie, przedstawione zostały różnorodne działania podejmowane przez współczesne biblioteki działające w partnerstwie z innymi. Niektóre inicjatywy śremskiej biblioteki, takie jak happening „Śremianie czytają” i „Promenada jak za dawnych lat” ilustrowały filmy zrealizowane prze Telewizję Relax.
Bibliotekarki śremskiej biblioteki zapoznały zebranych gości z Planem Rozwoju Biblioteki Miasta i Gminy w Śremie na lata 2013-2015. Dokument ten powstał podczas 10-cio dniowych warsztatów planowania rozwoju biblioteki zorganizowanych w ramach udziału biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek. Ewa Urbanowicz przedstawiła potencjał biblioteki, Elżbieta Matuszczak wnioski z przeprowadzonych badań nad potrzebami społeczności lokalnej, Ewa Bąk cele i zaplanowane działania, a Paulina Wojtkowska sposób monitorowania realizacji planu rozwoju.
Podczas dyskusji poświęconej poszukiwaniu obszarów możliwego partnerstwa zwrócono uwagę na to, że współpraca taka istnieje, ale wiąże się ona zazwyczaj z doraźnymi działaniami w obrębie organizacji konkretnych imprez czy akcji. Partnerstwo natomiast to „Budowanie długofalowej współpracy między lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz mieszkańcami, w celu wspólnego działania na rzecz rozwiązywania określonego problemu, jest ważnym i często trudnym zadaniem. Partnerstwo lokalne nie jest zjawiskiem, które może się łatwo rozpocząć i uruchomić spontanicznie. Budowanie i rozwój partnerstwa wiążą się z edukacją, zdobywaniem doświadczenia przez jego uczestników, konieczna może być pomoc specjalistów.” – jak czytamy w wydanych materiałach informacyjno-edukacyjnych projektu realizowanego przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w Programie Rozwoju Bibliotek.
Biblioteki biorące udział w Programie Rozwoju Bibliotek, pilotowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates’ów oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, mogą odgrywać istotną rolę w inicjowaniu i współtworzeniu partnerskiej współpracy. Obecnie, współczesna biblioteka to przede wszystkim miejsce służące nawiązywaniu kontaktów między ludźmi, którzy uczestniczą w wydarzeniach społecznych oraz kulturalnych organizowanych przez te instytucje.
Następne spotkanie poświęcone budowaniu partnerstwa lokalnego zaplanowane jest na 25 września.








