Logo Miasta Śrem

Dni Śremu minęły

W dniach 6 - 8 czerwca br. obchodziliśmy święto naszego miasta - Dni Śremu. Piękna letnia pogoda oraz liczne atrakcje do Parku im. Powstańców Wlkp. przyciągnęły wielu Śremian....

W dniach 6 - 8 czerwca br. obchodziliśmy święto naszego miasta - Dni Śremu. Piękna letnia pogoda oraz liczne atrakcje do Parku im. Powstańców Wlkp. przyciągnęły wielu Śremian.

Dni Śremu rozpoczęły się w piątek o godz. 19.00 występem zespołu Chabry. Po Chabrach na scenie pojawił się Bayer Full, który swoim występem rozbawił publiczność. Po kilku utworach, mieszkańcy zostali powitani przez Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej Katarzynę Sarnowską i dyrektor ŚOK-u Ewę Kaźmierczak, którzy uroczyście otworzyli obchody święta miasta. Symbolicznie w niebo poleciało kilkaset czerwonych balonów, a Bayer Full kontynuował występ. Na zakończenie pierwszego wieczoru pod patronatem Tygodnika Śremskiego odbyła się dyskoteka dla młodzieży.

Drugi dzień wypełniony wieloma atrakcjami w parku rozpoczął się o godzinie 14.00. Na początku wystąpiła Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego. Po raz pierwszy towarzyszyły jej mażoretki, tańcząc do wykonywanych przez orkiestrę utworów, czym wzbudziły aplauz zebranej publiczności.

Następnie Leszek Złotowski zabrał dzieci w podróż po Europie, opowiadając o poszczególnych państwach. Najmłodsi, poznając kulturę europejskich krajów, bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach i konkursach. W międzyczasie zaprezentowała się również Fundacja DR LUCY, zachęcając do odwiedzenia schroniska dla psów i przygarnięcia porzuconych czworonogów. Dorośli z kolei wysłuchali koncertu chóru Moniuszko, który kończył program na małej scenie.

Redakcja Tygodnika Śremskiego uhonorowała Pana Jerzego Kondrasa tytułem Śremianina Roku. Cieszymy się, że to dyrektor jednostki gminnej uzyskał taki właśnie tytuł.

Przed godziną 18.00 publiczność zebrała się pod dużą sceną, gdzie zagościł Andrzej Cierniewski z zespołem. Wykonując piosenki w dźwiękach pop rozbawił zgromadzonych mieszkańców Śremu. Po jego występie po parku rozniósł się ryk silników - na stadion wjechali motocykliści prezentując swoje błyszczące Harleye.  Parada przejechała też przez śremski rynek, wzbudzając zainteresowanie przechodniów.

O godz. 20.00 na scenie pojawił się Kapstel, wprowadzając publiczność w bluesowo - rockową atmosferę. Na zakończenie tego dnia wystąpił zespół TSA, który przypomniał swoje stare kultowe przeboje.

Obok ww. występów odbyło się wiele imprez towarzyszących. Na basenie odbył się miting pływacki, w klubie LKS Piast - turniej szachowy. W bibliotece rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs Plastyczny, następnie wszyscy wraz z dziećmi przebranymi za postacie bajkowe prowadzeni przez werblistów z Bergen przemaszerowali do parku. Na stadionie werbliści dali jeszcze krótki popis swoich umiejętności.

Również niedziela obfitowała w szereg atrakcji. Podobnie jak w sobotę uroczystości w parku rozpoczęły się występem orkiestry dętej i mażoretek. Po nich na scenie pojawiły się Roztańczone Przedszkolaki - przedstawiciele wszystkich śremskich przedszkoli przepięknie wykonali tańce ludowe. Kolejnym punktem programu był występ chóru Cantavi at Homini prezentując utwory muzyki dawnej.

Następnie Śremianie znowu mieli okazję obejrzeć występy taneczne - zaprezentowały się Akademia Tańca, Etna, Chiquita, zespół z SP4 oraz Kociaki z Klubu Garnizonowego. Na zakończenie tej części wystąpiły dziewczyny, które uczyły się salsy w Śremskim Ośrodku Kultury. Pomiędzy występami odbyły się rozstrzygnięcia konursów: Zbieraj baterie - graj w loterię oraz Światowy dzień bez tytoniu.

O godzinie 18.00 na dużej scenie wystąpił jeden z najsłynniejszych zespołów hip hopowych Grupa Operacyjna. Po hip hopie nadszedł czas na funk i jazz w wykonaniu śremskiego zespołu Zakręt.

Zbliżała się godzina wielkiego sportowego wydarzenia - meczu Polska - Niemcy. Śremianie mieli możliwość wspólnego kibicowania reprezentacji polskiej oglądając mecz na telebimie, który stanął na stadionie w parku. Na murawie zebrało się wielu śremskich kibiców, którym humory po przegranym meczu poprawił pokaz sztucznych ogni, jakiego jeszcze u nas nie widziano. Obejrzeć można jeszcze było żonglerkę ogniem i wysłuchać koncertu świetnej grupy folkowej Redlin.

Ponadto przez całą sobotę i niedzielę od godzin południowych na murawie stadionu trwał XIX Międzynarodowy Turniej Piłkarski ORLIKI 2008. Można było też spróbować swoich umiejętności w petanque - czyli coraz słynniejszej w Śremie grze w boule. Mieszkańcy Śremu mieli również okazję wziąć udział w zawodach wędkarskich na rzece Warcie oraz w turnieju strzeleckim. Z kolei Śremska Grupa Nieustannych Optymistów Krówka Mała pokazywała jak udzielać pierwszej pomocy.

Na terenie parku znajdowało się wiele straganów ze słodyczami, zabawkami, można było zjeść kiełbaskę czy karkówkę z grilla oraz wypić coś chłodzącego.
Wśród stoisk był też biało-czerwony urzędowy namiot z logo Śremu, w którym przez cały czas trwania Dni Śremu rozdawane były torby ekologiczne. Akcja wsparcia protestu przeciw reklamówkom cieszyła się wielkim poparciem mieszkańców gminy, którzy podpisywali się pod projektem ustawy zakazującej używania foliówek. Podpisy zbierali pracownicy urzędu oraz radni miejscy. Pomagali nam też Jakub Tylman i Justyna Skrzypczak, którzy przy okazji zbierania podpisów pod projektem ustawy promowali program finansowany ze środków Unii Europejskiej "Młodzież w działaniu". Dzieci obdarowane zostały balonami, Śremianie otrzymywali też smycze oraz wydawnictwo pt. Legendy ze Śremu i okolic.

W działania podczas dni Śremu aktywnie włączyło się wiele organizacji. Radio Śrem na żywo transmitowało wydarzenia z parku oraz przeprowadzało ankietę dot. radia oraz miejskiego portalu internetowego www.srem.pl. Straż Miejska i policjanci pilnowali porządku w parku, Parkowy Patrol Rowerowy działający przy TMZŚ wspierał kierowanie ruchem w okolicach parku. Ekipa ŚOK-u świetnie koordynowała całość programową przez trzy dni świętowania. Wolontariusze malowali kibiców na biało-czerwono przed długo oczekiwanym meczem. Śremski Sport zajmował się stroną sportową święta miasta.
Organizatorami Dni Śremu byli Śremski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Śremie. Sponsorzy tegorocznych obchodów święta miasta to: Rehau, Acrylmed, Agro-Handel, Marcopolo Development, BZ WBK S.A., PKO S.A., Raitech i Lebarto.

Zapraszamy za rok na kolejne Dni Śremu!

 

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

 

Więcej zdjęć z Dni Śremu 2008 w internetowej galerii

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności