Komunikat Burmistrza Śremu - 18 marca 2020 r. godz. 13.30
KOMUNIKAT BURMISTRZA ŚREMU
z dnia 18 marca 2020 r. godz. 13.30
Szanowni Państwo,
Dziękuję za odpowiedzialne postawy mieszkańców podczas kolejnych dni wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Śremie przekazała w dniu 18.03.2020 r. o godz. 11:00 następujące informacje:
- brak potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w powiecie Śremskim
- 1 osoba przebywająca w szpitalu w Poznaniu w tzw. izolacji, brak potwierdzenia zakażenia koronawirusem
- 31 osób objętych nadzorem epidemiologicznym (w tym 29 z terenu gminy Śrem)
- 14 osób objętych kwarantanną, (w tym 13 z terenu gminy Śrem )
Apel do osób powracających z zagranicy. Przypominam, że każda osoba, która wróciła do Polski, nie ważne z jakiego kraju ma obowiązek odbycia 14-dniowej domowej kwarantanny. Kwarantannę odbywa się pod adresem wskazanym w karcie lokalizacyjnej podczas przekraczania granicy kraju. W trakcie kwarantanny nie wolno opuszczać domu. Zakazane jest nawet wychodzenie do sklepu czy spacery z psem. W przypadku pojawienia się objawów choroby - należy zgłaszać telefonicznie 502 483 830.
Niestety spływają niepokojące sygnały, że część osób powracających do Śremu z zagranicy objętych kwarantanną nie chce poddać obowiązkowi pozostania w domu. Przypominam, że za przebywanie poza domem mimo zarządzonej kwarantanny grozi odpowiedzialność finansowa – ukaranie grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Przypominam także rodzicom i dzieciom o ograniczeniu korzystania z osiedlowych placów zabaw.
Unikajmy skupisk ludzi. Podczas robienia zakupów ograniczmy do minimum pobyt w sklepie. W kolejkach i przy kasie pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości 1-1,5 m. W sklepach minimalizujmy konwersacje.
Komunikacja Miejska w Śremie pustoszeje. O 68% spadała liczba pasażerów Komunikacji Miejskiej. Od piątku 20 marca 2020 część kursów zostanie czasowo zawieszona. Szczegóły zostaną przekazane niebawem.
Równolegle gmina Śrem uczestniczy w pracach Związku Miast Polskich nad opracowanymi pakietami pomocowymi dla samorządów oraz przedsiębiorstw.
Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!
Ponownie proszę o zachowanie spokoju i rozwagi. Zostańmy w domach!
Adam Lewandowski
Burmistrz Śremu
Burmistrz Śremu
