Logo Miasta Śrem

Komunikat dot. przywrócenia oświetlenia ulicznego.

logo

Urząd Miejski, Pl. 20 Października 1, 63-100 Śrem
tel. 61 28 35 225; urzad@srem.pl

 

KOMUNIKAT

 

Szanowni Mieszkańcy, 

W obliczu sytuacji, z którą musieliśmy zmierzyć się jesienią ubiegłego roku, spowodowaną brakiem należytego zabezpieczenia w rocznym budżecie gminy planu wydatków niezbędnych na utrzymanie gminnej infrastruktury i oświaty, czyli koniecznością emisji obligacji w kwocie 27 mln zł pogłębiających dług gminy, od początku bieżącego roku rozpoczęliśmy analizowanie potencjalnych obszarów racjonalizowania kosztów. 

Mając na uwadze, że wszystkie zadania z zakresu użyteczności publicznej, za które odpowiada gmina dotyczą bezpośrednio sprostania oczekiwaniom społecznym, które w naturalny sposób wzrastają, wyzwanie optymalizowania kosztów jest bardzo trudne. Uszczuplenie oferty czy zmniejszenie zakresu działania w jakimkolwiek obszarze zdań gminy oznaczać może niezadowolenie.

Testowo w okresie ferii zimowych podjęta została decyzja o wyłączeniu oświetlenia ulicznego wyłącznie na terenie miasta, którego gestorem jest ENEA, w godzinach od północy do 4-tej nad ranem, czyli w czasie o zdecydowanie znikomym ruchu pieszych i pojazdów. ENEA nie inwestuje w nowoczesne oświetlenie, posiada majątek przestarzały, wysoce energo i kosztochłonny. 

Koszty jego utrzymania w całości pokrywa gmina. Decyzja o czterogodzinnym nocnym wyłączeniu uwydatniła niewłaściwy przebieg podłączeń linii oświetlenia montowanego w ostatnich latach, co skutkowało wyłączeniem oświetlenia również na niektórych terenach wiejskich. 

Po dwóch tygodniach, oświetlenie należące do ENEA zostało ponownie włączone w godzinach nocnych. Sprawdzone zostaną oszczędności wynikające z czasowego wyłączenia i zainwestowane w oświetlenie ledowe. W przyszłości wnioski z tych wadliwie wdrożonych w latach minionych rozwiązań podłączeń oświetlenia, przerodzą się w decyzje o wyodrębnieniu oświetlenia na segmenty odcinków i właściwe rozdzielenie linii należących do ENEA i odrębnie do gminy. 

Samorząd będzie inwestować we własne oświetlenie energooszczędne, które dzięki możliwości sterowania intensywnością mocy światła w nocy, zdecydowanie obniży koszty eksploatacji. W kolejnych inwestycjach w oświetlenie, wymagać będziemy również sterowania możliwością wyłączenia np. co drugiej lampy. 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności