Odnowiono kolejną Figurę Matki Boskiej
Społeczny Komitet Odnowy Figur Matki Boskiej funkcjonujący przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem odnowił kolejną śremską figurę.
Historia Figury Matki Boskiej przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Śremie
Z okazji odnowienia Figury Matki Boskiej przy ul. Powstańców Wielkopolskich w dniu 10 października 2016 r. odbyło się uroczyste spotkanie osób zaangażowanych przy odnowieniu figury.
Spotkanie poprowadziła Maria Stefaniak Przewodnicząca Społecznego Komitet Odnowy Figur Matki Boskiej. Przy odnowionej figurze krótką modlitwę zmówił Ks. Mariusz Matecki Proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego. Adam Lewandowski Burmistrz Śremu podziękował za zaagażowanie wszystkim darczyńcom którzy włączyli się w odrestaurowanie śremskiej figury.
Koszt renowacji figury Matki Boskiej wyniósł 40.000 zł. Zgromadzone środki pochodziły ze sprzedaży cegiełek, wsparcia finansowego dobroczyńców, instytucji oraz lokalnych przedsiębiorstw, które nieodpłatnie wykonały szereg prac.
Spotkanie poprowadziła Maria Stefaniak Przewodnicząca Społecznego Komitet Odnowy Figur Matki Boskiej. Przy odnowionej figurze krótką modlitwę zmówił Ks. Mariusz Matecki Proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego. Adam Lewandowski Burmistrz Śremu podziękował za zaagażowanie wszystkim darczyńcom którzy włączyli się w odrestaurowanie śremskiej figury.
Koszt renowacji figury Matki Boskiej wyniósł 40.000 zł. Zgromadzone środki pochodziły ze sprzedaży cegiełek, wsparcia finansowego dobroczyńców, instytucji oraz lokalnych przedsiębiorstw, które nieodpłatnie wykonały szereg prac.
Historia Figury Matki Boskiej przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Śremie
Świątek znajduje się przy kompleksie handlowo-usługowym, naprzeciw wieży ciśnień, przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Na stanowiącym podstawę kwadratowym cokole spoczywa kwadratowa baza. Na niej widnieje tabliczka z inskrypcją: „O MARIO BEZ ZMAZY POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Powyżej bazy znajduje się płyta pełniąca rolę fryzu, której dalszym elementem jest wysoki filar. Konstrukcja zakończona jest delikatnie zdobioną głowicą, na której umieszczono rzeźbę Matki Boskiej. Świątek stanowi pamiątkę po gospodarstwie Bolesława Jurgi, które niegdyś w tym miejscu istniało. Po jego śmierci ziemie, na których obecnie znajduje się pawilon usługowy, zostały sprzedane. Pozostała tam Matka Boska jest jedyną pamiątką dawnych lat. („Zachowanie lokalnego dziedzictwa - świątki przydrożne, kościoły i cmentarze w regionie śremskim” pod redakcją Moniki Bulińskiej Śrem 2013)
