Logo Miasta Śrem

Pamięć o Bohaterach - Uroczystość ku czci Braci Skrzydlewskich w Zbrudzewie

Na zdjęciu widać dużą grupę ludzi zgromadzoną podczas uroczystości patriotycznych na zewnątrz, na wybrukowanym placu, najprawdopodobniej przy szkole lub innym budynku publicznym. Po prawej stronie zdjęcia stoi kilkudziesięciu uczniów – głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ubrane są w kolorowe kurtki i czapki, niektóre trzymają kwiaty. Towarzyszy im kilka dorosłych osób.  Po lewej stronie zdjęcia stoi grupa dorosłych, w tym mężczyźni w mundurach wojskowych, trzymający wieńce z biało-czerwonymi kwiatami, co sugeruje, że może to być uroczystość patriotyczna lub upamiętniająca. Towarzyszą im osoby w eleganckich płaszczach i garniturach. W tle widoczne są drzewa bez liści, ogrodzenie z metalowej siatki oraz zabudowania i latarnie uliczne. Niebo jest pochmurne.

Na zdjęciu widzimy przemówienie burmistrza Śremu, Grzegorza Wiśniewskiego. Stoi on po lewej stronie kadru, ubrany w elegancki, ciemny płaszcz i trzyma mikrofon.  Za burmistrzem widoczna jest symboliczna dekoracja – drewniana plansza imitująca drzwi wagonu kolejowego oraz wycięte z kartonu, kolorowe postacie. Przedstawiają one polskich żołnierzy w zielonych mundurach, z rękami skute z tyłu, oraz radzieckich oprawców z NKWD w niebiesko-czerwonych czapkach, celujących do nich z karabinów. To symboliczne przedstawienie nawiązuje do dramatycznych zbrodni katyńskiej. Po prawej stronie zdjęcia stoi kilku młodych ludzi oraz kobieta w płaszczu, trzymająca biało-czerwony bukiet kwiatów. Pogoda jest pochmurna, co podkreśla powagę chwili.

11 kwietnia 2025 r. w Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zbrudzewie odbyła się uroczystość poświęcona Jerzemu i Tadeuszowi Skrzydlewskim – oficerom Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1940 roku w Charkowie.
Uczniowie szkoły zaprezentowali pokaz słowno-muzyczny, przybliżając postacie dwóch braci wywodzących się ze Zbrudzewa. Była to okazja do przypomnienia ich losów i roli, jaką odgrywają w lokalnej pamięci historycznej.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski, Zbigniew Tomaszewski – inicjator upamiętnienia w formie tablicy odsłoniętej w 2022 roku, przedstawiciele Muzeum Śremskie oraz zaproszeni goście.
Jerzy i Tadeusz Skrzydlewscy na trwałe zapisali się w historii Zbrudzewa.

Jerzy Ludwik Skrzydlewski ur. się 25 sierpnia 1896 r. w Zbrudzewie jako syn Zofii i Mieczysława. W latach 1915-1918 służył w armii niemieckiej. Od 1919 r. w Wojsku Polskim. W tym samym roku awansował na porucznika i rotmistrza. W szeregach 1 pułku Ułanów Wielkopolskich (później 15 p.uł.) uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Odznaczył się w walkach o twierdzę w Bobrujsku i w bitwie nad Berezyną. W 1924 r. ukończył Wyższą Szkołę Wojenną i został przydzielony do Dowództwa Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie. W 1926 r. objął stanowisko szefa sztabu 2 Samodzielnej Brygady Kawalerii. W 1928 r. awansował na majora. W 1929 r. przeniesiony na stanowisko szefa oddziału Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu. W 1932 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 13 pułku ułanów wileńskich. W 1936 r. awansował na podpułkownika. Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. szef Grupy Operacyjnej Kawalerii nr 1. Od 12 września w dowództwie 39 Dywizji Piechoty. Po kapitulacji pod Tomaszowem Lubelskim 26 września dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 r. zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w Piatichatkach. Jego szczątki zostały ekshumowane i powtórnie pochowane w 2000 r. na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. W 2007 r. pośmiertnie awansowany na pułkownika. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Tadeusz Skrzydlewski ur. się 25 czerwca 1895 r. jako syn Zofii i Mieczysława. W latach 1914-1918 służył w armii niemieckiej. Od 28 grudnia 1918 r. w Komendzie Miasta Poznania. Od 1919 r. adiutant 7 dywizjonu artylerii konnej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Po powrocie z frontu adiutant 3 batalionu zapasowego w 3 pułku artylerii konnej. W październiku 1921 r. zwolniony do rezerwy zajął się majątkiem ziemskim w Chwalibogowie w powiecie wrzesińskim. Był również urzędnikiem i działaczem stowarzyszeń rolniczych. W 1939 r. pracował w Stargardzie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r., we wrześniu dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 r. zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w Piatichatkach. Ekshumowane szczątki zostały złożone na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. W 2007 r. pośmiertnie awansowany do stopnia majora.

(źródło: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu, 2022r) 

Galeria zdjęć

_MG_6757 _MG_6760 _MG_6764 _MG_6769 _MG_6772 _MG_6778 _MG_6781 _MG_6786 _MG_6791 _MG_6793 _MG_6798 _MG_6802 _MG_6806 _MG_6811 _MG_6812 _MG_6816
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności