Poczta rowerowa Śrem - Gostyń
Śremscy filateliści podjęli inicjatywę zorganizowania poczty rowerowej. Wydarzenie związane jest z postacią Alfonsa Szczerbińskiego - kompozytora urodzonego w Gostyniu, ale silnie związanego ze Śremem.
W dniu 1 października filateliści przewiozą przesyłki rowerami ze Śremu do Gostynia na Świętą Górę, gdzie odbywa się Festiwal Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana". Festiwal trwa od 24 września do 2 października. Kompozycje Alfonsa Szczerbińskiego zabrzmią 1 października.
Znaczki na przesyłkach nadanych na poczcie przy Pl. 20 Października zostaną oznaczone specjalnie wykonanym na tę okoliczność datownikiem pocztowym, na zamówienie gminy Śrem.
Alfons Szczerbiński - urodził się 2 kwietnia 1858 roku w Gostyniu. Wczesną młodość spędził w Śremie, uczęszczając tu do Gimnazjum. Pierwszym nauczycielem muzyki był prawdopodobnie organista o nazwisku Kraszkiewicz. Nauka trwała tylko pół roku, jednak już wtedy chłopiec objawiał twórczy talent. Mając siedem lat spisywał swoje pierwsze pomysły muzyczne - z tych czasów pochodzi jedna z jego kompozycji pod tytułem „Fantazja”. Jako gimnazjalista brał czynny udział w życiu muzycznym miasta, grając publicznie na organach i podczas koncertów szkolnych. Ze względu na słabe zdrowie rodzice nie zezwolili mu jednak na dalszą edukację poza Śremem. Dopiero po śmierci ojca w roku 1877 oraz po ukończeniu gimnazjum mógł wyjechać na studia do Berlina. Niestety, ze względu na brak środków, naukę w konserwatorium przerwał po dwóch latach. W 1880 roku z powodzeniem zdał egzamin do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przed komisją grał m.in. swoje własne kompozycje. W dowód uznania za znakomite wykonanie transponowanych w różnych tonacjach Fug z dzieła Johanna Sebastiana Bacha „Das Wohltemperierte Klavier”, komisja przyznała młodemu adeptowi sztuki stypendium w podwójnej wysokości, wróżąc mu przyszłość drugiego Beethovena. Studia kompozytorskie odbywał pod kierunkiem dwóch wybitnych nauczycieli, Edwarda Grella i Waldemara Bargiela. W roku 1883 uzyskał absolutorium.
Po powrocie do kraju podjął pracę jako nauczyciel muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu pod Radomiem. W tym pracowitym dla niego okresie powstało wiele kompozycji: sonaty, dzieła kameralne, pieśni na głos i fortepian. Często odwiedzał dom rodzinny, dając przy okazji koncerty. W 1893 roku wyjechał do Krakowa z myślą o podjęciu pracy nauczyciela muzyki dzieci z rodzin arystokratycznych, myślał o wstąpieniu do zakonu. Podczas pobytu w Starym Sączu w hotelu uległ zaczadzeniu. Z pomocą przyszła mu siostra, która ciężko chorego Alfonsa zabrała do Śremu. Tu, nie odzyskawszy już zdrowia, zmarł 25 marca 1895 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Część pamiątek po kompozytorze zachowała się w zbiorach księży filipinów na Świętej Górze.
W dniu 1 października filateliści przewiozą przesyłki rowerami ze Śremu do Gostynia na Świętą Górę, gdzie odbywa się Festiwal Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana". Festiwal trwa od 24 września do 2 października. Kompozycje Alfonsa Szczerbińskiego zabrzmią 1 października.
Znaczki na przesyłkach nadanych na poczcie przy Pl. 20 Października zostaną oznaczone specjalnie wykonanym na tę okoliczność datownikiem pocztowym, na zamówienie gminy Śrem.
Alfons Szczerbiński - urodził się 2 kwietnia 1858 roku w Gostyniu. Wczesną młodość spędził w Śremie, uczęszczając tu do Gimnazjum. Pierwszym nauczycielem muzyki był prawdopodobnie organista o nazwisku Kraszkiewicz. Nauka trwała tylko pół roku, jednak już wtedy chłopiec objawiał twórczy talent. Mając siedem lat spisywał swoje pierwsze pomysły muzyczne - z tych czasów pochodzi jedna z jego kompozycji pod tytułem „Fantazja”. Jako gimnazjalista brał czynny udział w życiu muzycznym miasta, grając publicznie na organach i podczas koncertów szkolnych. Ze względu na słabe zdrowie rodzice nie zezwolili mu jednak na dalszą edukację poza Śremem. Dopiero po śmierci ojca w roku 1877 oraz po ukończeniu gimnazjum mógł wyjechać na studia do Berlina. Niestety, ze względu na brak środków, naukę w konserwatorium przerwał po dwóch latach. W 1880 roku z powodzeniem zdał egzamin do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przed komisją grał m.in. swoje własne kompozycje. W dowód uznania za znakomite wykonanie transponowanych w różnych tonacjach Fug z dzieła Johanna Sebastiana Bacha „Das Wohltemperierte Klavier”, komisja przyznała młodemu adeptowi sztuki stypendium w podwójnej wysokości, wróżąc mu przyszłość drugiego Beethovena. Studia kompozytorskie odbywał pod kierunkiem dwóch wybitnych nauczycieli, Edwarda Grella i Waldemara Bargiela. W roku 1883 uzyskał absolutorium.
Po powrocie do kraju podjął pracę jako nauczyciel muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu pod Radomiem. W tym pracowitym dla niego okresie powstało wiele kompozycji: sonaty, dzieła kameralne, pieśni na głos i fortepian. Często odwiedzał dom rodzinny, dając przy okazji koncerty. W 1893 roku wyjechał do Krakowa z myślą o podjęciu pracy nauczyciela muzyki dzieci z rodzin arystokratycznych, myślał o wstąpieniu do zakonu. Podczas pobytu w Starym Sączu w hotelu uległ zaczadzeniu. Z pomocą przyszła mu siostra, która ciężko chorego Alfonsa zabrała do Śremu. Tu, nie odzyskawszy już zdrowia, zmarł 25 marca 1895 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Część pamiątek po kompozytorze zachowała się w zbiorach księży filipinów na Świętej Górze.
Więcej informacji o festiwalu na www.gostyn.pl
