Logo Miasta Śrem

Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych

image001.png  image003.jpg

Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”
 
W ramach programu realizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gmina Śrem uzyskała  wsparcie finansowe w kwocie do 10 tys. zł na tzw. małą realizację – projekt w obszarze zieleni miejskiej. Do zagospodarowania zielenią wybrano m.in. działki gminne w sąsiedztwie ul. Adama Mickiewicza oraz fragment w pasie drogowym ul. ks. Popiełuszki. W IV kwartale br. realizowany jest cykl spotkań i konsultacji, a realizacja nowych nasadzeń przewidziana jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

I SESJA

29 września 2021 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Śremie – Anna Koronowska – Skrzypczak oraz Karolina Włodarczak wzięli udział w I sesji III ETAPU  "Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”. Zajęcia prowadziła Katarzyna Bojkowska z Urzędu Miejskiego w  Karpaczu.

Podczas sesji omówiono plan małej realizacji na terenie Śremu, min. lokalizację i uwarunkowania związane ze strefą ochrony konserwatorskiej. Na podstawie historycznych i aktualnych zdjęć terenu omówiono wcześniejszy oraz obecny skład gatunkowy nasadzeń. Ustalono też przebieg sieci infrastruktury podziemnej oraz dokonano inwentaryzacji istniejącej roślinności. Poruszono temat doboru roślin do nasadzeń oraz kwestię informowania i udziału mieszkańców w realizacji projektu.
Ustalono też plan działania na najbliższy tydzień: opracowanie wstępnych założeń do projektu, sprawdzenie informacji dostępnych na tzw. pruskich mapach oraz konieczność nawiązania kontaktu z mieszkańcami budynków zlokalizowanych na przyległych nieruchomościach.
 


II SESJA

6 października 2021 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Śremie – Anna Koronowska – Skrzypczak oraz Karolina Włodarczak wzięli udział w II sesji III ETAPU  "Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”.
Zajęcia prowadziła Katarzyna Bojkowska z Urzędu Miejskiego w  Karpaczu.
Podczas sesji omówiono zakres planowanych prac, skład gatunkowy i pożądane parametry sadzonek roślin dla poszczególnych lokalizacji przewidzianych do zagospodarowania w ramach małej realizacji na terenie Śremu. Przystąpiono do rozrysowania projektu zieleni i przygotowania tabelarycznego zestawienia roślin do nasadzeń. Z uwagi na głosy mieszkańców konieczna jest ponowna analiza projektu pod względem dostępności miejsc parkingowych.
Ustalono też plan działania na najbliższy tydzień: dokończenie projektu zieleni oraz opracowanie wstępnego kosztorysu prac.
 


III SESJA

13 października 2021 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Śremie wzięli udział w III sesji III ETAPU  "Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”.
Zajęcia prowadziła Katarzyna Bojkowska z Urzędu Miejskiego w  Karpaczu przy współudziale przedstawiciela i ekspertów Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Podczas sesji omówiono przygotowane już projekty zieleni, kosztorys i załącznik do przygotowywanej umowy o współpracy między IRMiR a gminą. Podczas spotkania online z ekspertami omówiono problematyczne kwestie związane z przygotowaniem zapytania ofertowego, terminami realizacji prac, zagadnieniami gwarancji na wykonane prace oraz sposobami zaangażowania lokalnej społeczności w przygotowanie i wdrażanie małej realizacji.

 

IV SESJA

1 grudnia 2021 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Śremie w wzięli udział w kolejnej, czwartej już sesji III ETAPU  "Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”. 
Zajęcia prowadziła Katarzyna Bojkowska z Urzędu Miejskiego w  Karpaczu.
Podczas sesji omówiono zasady stosowania i przeprowadzenia procedury w formie zapytania ofertowego i konkursu. Na przykładzie zrządzenia obowiązującego w Urzędzie Miejskim w Karpaczu omówiono przygotowanie niezbędnej dokumentacji przetargowej, ogłoszenie zapytania, rozstrzygnięcie i wyłonienie wykonawcy. W ramach dyskusji on - line porównano zasady obowiązujące w Karpaczu z procedurą przyjętą w Urzędzie Miejskim w Śremie.
 
V SESJA

25 marca 2022 r. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Śremie wzięli udział w kolejnej, piątej sesji III ETAPU  "Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach  programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”. 
Zajęcia prowadziła Katarzyna Bojkowska z Urzędu Miejskiego w  Karpaczu.
Podczas sesji omówiono zakres zrealizowanych prac, planowane dalsze działania i terminy ich realizacji. Omówione zostały bieżące problemy związane z realizacją projektów. Ustalono orientacyjny termin VI sesji, podczas której p. Bojkowska oraz przedstawiciel Instytutu Miast i Regionów odwiedzą Śrem.
 




więcej na stronie internetowej- ecomy.irmir.pl

Prowadzone działania zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść niniejszej informacji odpowiada wyłącznie gmina Śrem
 
 
 
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności