Logo Miasta Śrem

Różowy Październik 2023 - miesiąc samoświadomości

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. 

W październiku w przestrzeni publicznej podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. 

Gmina Śrem włącza się w akcję profilaktyczno-informacyjną i z tej okazji w mieście pojawiły się "różowe" billboardy związane z akcją.

bilbord różowa wstążka

Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi był najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Rak piersi to wciąż najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet, której można zapobiegać lub wykryć we wczesnym stadium choroby poprzez stosowanie profilaktyki tj. prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wykonywanie regularnych badań profilaktycznych takich jak: samobadanie piersi wykonywane od 20 roku życia co miesiąc, USG piersi, mammografia po 50 roku życia raz na 2 lata.

Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Każdego dnia ponad 50 Polek słyszy, że ma tę chorobę. Tylko badania profilaktyczne mogą uratować życie, a wczesna diagnostyka gwarantuje wyleczenie. Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju, gdy możliwe jest skuteczne leczenie. Badaj się i zatroszcz się o swoją przyszłość, bo jesteś kobietą!

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności