Logo Miasta Śrem

ŚREMIANIE NA STAREJ FOTOGRAFII

Melancholijną podróż w czasie odbyliśmy w dniu 26 października 2008 o godz. 15.00. Popołudnie ze starą fotografią zapoczątkowało spotkaniem z Niną Szmyt i jej nowym tomikiem – albumem pt: ”Stara fotografia”, a następnie otworzyliśmy wystawę :”Śremianie na starej fotografii”.

Melancholijną podróż w czasie odbyliśmy w dniu 26 października 2008 o godz. 15.00. Popołudnie ze starą fotografią zapoczątkowało  spotkaniem z Niną Szmyt i jej nowym tomikiem – albumem pt: ”Stara fotografia”, a następnie otworzyliśmy wystawę :”Śremianie na starej fotografii”.
 

„WPISANI W KRĄG BYTU – CYKL LUDZKIEGO ŻYCIA” Ekspozycję stanowią fotografie społeczne i obyczajowe. Ujawniają one uczestnictwo Śremian w wydarzeniach o charakterze patriotyczno-narodowym oraz religijnym, a w mikroskali rejestrują życie człowieka w jego kolejnych etapach. Zdjęcia pogrupowano zgodnie z najważniejszymi faktami składającymi się na cykl ludzkiego życia: dzieciństwo, szkoła, I komunia, ślub i wesele, życie  zawodowe, społeczne i towarzyskie. Aby przybliżyć atmosferę dawnego fotografowania zaaranżowano atelier, zgodnie z jego wyglądem na przełomie XIX/XX wieku. Zaprezentowaliśmy  zabytkowy  sprzęt fotograficzny, który udostępniła nam galeria pana Janusza Skrzypaczka z Leszna. Ekspozycję wzbogacają albumy, stroje, biżuteria, przedmioty dekoracyjne używane w czasach naszych przodków.

Duża część fotografii zaprezentowana jest w formie albumów. Każde zdjęcie na ekspozycji oraz w albumie posiada swój numer. Na stolika rozłożyliśmy zeszyty. Poprosiliśmy gości muzealnych o  wpisywanie do nich ( z podaniem numeru foto ) rozpoznanych na fotografiach osób, bądź zdarzeń. W ten sposób odwiedzający muzeum stają się współtwórcami ekspozycji uzupełniając wspólnie wiedzę o historii mieszkańców naszego miasta.

 





Muzeum Śremskie dziękuje wszystkim, którzy swoimi prywatnymi zbiorami wzbogacili zakres merytoryczny wystawy. Szczególnie wdzięczni jesteśmy za użyczenie na czas trwania wystawy rodzinnych albumów związanych z naszym miastem i jego mieszkańcami. Dokonaliśmy skanów , a oryginały zostały oddane użyczającym.

Na wystawie zgromadzono 305 foto. Foto prezentowane na wystawie pochodzą z lat 1896 – 1968.

 
Serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia użyczyli:
Krystyna Raszewska - Frącki
Barbara Nowicka
Nina Szmyt
Romana Grund
Barbara Żiółkowska
Urszula Ciesielska
Aleksander Śmigielski
Aleksandra Majewska
 
Oraz zbiory własne muzeum.
Zabytkowy sprzęt fotograficzny udostępnił pan Janusz Skrzypczak z Leszna.
Foto – powiększęnie wykonało studio reklamy Państwa Gadzińskich.
 
 
Autorką wystawy jest Barbara Jahns
Realizacja : Barbara Jahns i Szymon Majewski.
 
Zapraszamy serdecznie. Wystawa potrwa do 10 grudnia 2008.

www.muzeum.srem.pl 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności