Śremianie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich
Spotkanie we wtorkowy poranek 27 grudnia 2016 r. pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 w Śremie rozpoczęło lokalne uroczystości 98. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej przypomniało przebieg pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego oraz tragiczne losy pięciu śremskich powstańców pochowanych w powstańczej mogile na cmentarzu parafialnym przy ul. Sikorskiego w Śremie: Marcina Jankowskiego, Tomasza Kowalczyka, Józefa Jurgi, Edmunda Paschke oraz Leona Tomaszewskiego. Spotkanie przy Pomniku Dobosza zakończyło złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje.
W intencji Powstańców Wielkopolskich modlono się w kościele garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli w Śremie. Homilie poświęconą powstańczym tradycjom wielkopolan wygłosił ks. kpt. Grzegorz Bechta.
Po nabożeństwie w asyście pocztów sztandarowych, śremskich harcerzy, kompani honorowej 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Ks. prałat Marian Brucki dziekan Dekanatu Śremskiego modlił się przy mogile za poległych powstańców. Na grobach śremskich Powstańców Wielkopolskich zapalono znicze oraz złożono kwiaty.
Po głównych uroczystościach uczestnicy przemaszerowali ulicami Śremu pod wieżę ciśnień, gdzie odbyła się inscenizacja powstańczych wydarzeń z 30 grudnia 1918 r., kiedy drużyna skautów zdobyła wieżę wodociągową wywiesiła na szczycie wieży polską chorągiew – symbol odzyskanej wolności.
Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie i powstańczy posiłek w Muzeum Śremskim.
W intencji Powstańców Wielkopolskich modlono się w kościele garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli w Śremie. Homilie poświęconą powstańczym tradycjom wielkopolan wygłosił ks. kpt. Grzegorz Bechta.
Po nabożeństwie w asyście pocztów sztandarowych, śremskich harcerzy, kompani honorowej 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Ks. prałat Marian Brucki dziekan Dekanatu Śremskiego modlił się przy mogile za poległych powstańców. Na grobach śremskich Powstańców Wielkopolskich zapalono znicze oraz złożono kwiaty.
Po głównych uroczystościach uczestnicy przemaszerowali ulicami Śremu pod wieżę ciśnień, gdzie odbyła się inscenizacja powstańczych wydarzeń z 30 grudnia 1918 r., kiedy drużyna skautów zdobyła wieżę wodociągową wywiesiła na szczycie wieży polską chorągiew – symbol odzyskanej wolności.
Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie i powstańczy posiłek w Muzeum Śremskim.
