Logo Miasta Śrem

Zmiana opłat za odpady

Od dnia 01.01.2022 r. zmianie uległy stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Śrem.
Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Śrem, powstającymi na terenie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty:
  • 26,00 zł za jednego mieszkańca - dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej* w miejscowości Śrem oraz dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej* i wielolokalowej w miejscowości: Binkowo, Błociszewo, Bodzyniewo, Borgowo, Bystrzek, Dalewo, Dąbrowa, Dobczyn, Gaj, Góra, Grodzewo, Grzymysław, Jeleńczewo, Kadzewo, Kaleje, Kawcze, Krzyżanowo, Luciny, Łęg, Marianowo, Marszewo, Mateuszewo, Mechlin, Mórka, Niesłabin, Nochowo, Nochówko, Olsza, Orkowo, Ostrowo, Pełczyn, Psarskie, Pucołowo, Pysząca, Sosnowiec, Szymanowo, Tesiny, Wirginowo, Wyrzeka, Zbrudzewo.
  • 31,00 zł za jednego mieszkańca - dla mieszkańców zabudowy wielolokalowej w miejscowości Śrem.
Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku segregacji śmieci, będzie płacił podwyższoną stawkę opłaty. Stawka jest dwukrotnością ustalonej miesięcznej opłaty za odpady komunalne na 1 mieszkańca bez uwzględnienia zniżek (czyli odpowiednio 62,00 zł lub 52,00 zł).
Zwolnienia z opłat:
  • w wysokości 1,00 zł miesięcznie od mieszkańca, dla właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2021., poz. 1744);
  • w wysokości 3,00 zł miesięcznie od mieszkańca, dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Zmiana stawki opłaty nie wymaga konieczności złożenia korekty deklaracji!

Uwaga!
Do mieszkańców zabudowy jednorodzinnej w miejscowości Śrem, Psarskie, Nochowo, Zbrudzewo, Pysząca, Mechlin w pierwszym tygodniu lutego br. wysłano zawiadomienia o zmianie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pozostali mieszkańcy nie otrzymają zawiadomienia.

Do właścicieli nieruchomości nie wysyła się miesięcznych ani rocznych rachunków za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściciel nieruchomości uiszcza opłatę, w łącznej wysokości za dwa miesiące kalendarzowe, w terminach:
1) za styczeń i luty do 28 lutego danego roku;
2) za marzec i kwiecień do 30 kwietnia danego roku;
3) za maj i czerwiec do 30 czerwca danego roku;
4) za lipiec i sierpień do 31 sierpnia danego roku;
5) za wrzesień i październik do 31 października danego roku;
6) za listopad i grudzień do 15 grudnia danego roku.

Opłatę należy uiszczać na indywidualny nr konta.
 

*należy przez to rozumieć budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku – w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 ze zm.)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności