Strefa zamieszkania na Helenkach
Od 17 grudnia 2012 r. na Osiedlu Helenki wchodzą w życie istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego. W rejonie ulic: Paderewskiego, Chopina, Konstytucji 3-go Maja, Szymanowskiego w Śremie zostaje ustanowiona strefa zamieszkania. Wprowadzenie strefy zamieszkania znacząco poprawi komfort pieszych. Spowolnienie ruchu pojazdów do 20 km/h zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców oraz dzieci przemierzających osiedle w drodze do szkoły.
W strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego:
Wprowadzenie strefy zamieszkania znacząco poprawi komfort pieszych. Spowolnienie ruchu pojazdów do 20 km/h zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców oraz dzieci przemierzających osiedle w drodze do szkoły. Piesi nie muszą się już przeciskać po zablokowanych samochodami chodnikach, kierowcy nie mogą przeganiać pieszych sygnałem dźwiękowym i uważać muszą na samodzielnie poruszające się w strefie zamieszkania dzieci. Takie uprawnienia wydają się być naturalne w sytuacji gdy pieszych jest znacznie więcej niż samochodów. Pojazdy w takiej strefie są po prostu dopuszczone do ruchu, ale nie mają tam priorytetu.
Strefa zamieszkania ma rozwiązać problem zatłoczonych osiedlowych ulic zaparkowanymi samochodami niezgodnie z przepisami. Wprowadzenie strefy zamieszkania na obszarze osiedla Helenki nie zmniejszy istniejących miejsc parkingowych, których jest ok. 1300, w tym ok. 70 dla osób niepełnosprawnych. Czynione będą starania o ich ciągłe zwiększanie. Do końca 2015 roku Gmina Śrem przeprowadzi inwestycję polegającą na modernizacji ulicy Nowowiejskiego, na której powstanie ponad 110 nowych miejsc parkingowych. Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa aktualnie wykonuje dodatkowy parking dla pojazdów naprzeciw bloku Paderewskiego 5A i również w ramach racjonalizowania funkcji swoich zasobów dokonywać będzie budowy nowych parkingów na osiedlu Helenki w następnych latach.
Uzgodniono etapowe wprowadzenie nowej organizacji ruchu. Dokonano oznakowania kierunków ruchu oraz wszystkich miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów. W dniu 17 grudnia br. odsłonięte zostaną znaki D-40 oznaczające wjazd do strefy zamieszkania i D-41 oznaczające koniec strefy zamieszkania. Od tego dnia obowiązywać będą przepisy ruchu drogowego na terenie strefy zamieszkania na Helenkach, co oznacza konieczność ich stosowania przez uczestników ruchu drogowego i możliwość ich skutecznego egzekwowania przez Policję i Straż Miejską.
W okresie od 17 grudnia do 31 grudnia br. służby mundurowe w okolicznościach niezastosowania się do nowych przepisów stosować będą pouczenia. Od 1 stycznia 2013 r. konsekwencje niezastosowania się do przepisów ruchu drogowego w strefie zamieszkania oznaczać będą nakładanie mandatów.
Od 17 grudnia 2012 r. na Osiedlu Helenki wchodzą w życie istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego. W rejonie ulic: Paderewskiego, Chopina, Konstytucji 3-go Maja, Szymanowskiego w Śremie zostaje ustanowiona strefa zamieszkania.
W strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego:
- prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej
- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h
- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu

Strefa zamieszkania ma rozwiązać problem zatłoczonych osiedlowych ulic zaparkowanymi samochodami niezgodnie z przepisami. Wprowadzenie strefy zamieszkania na obszarze osiedla Helenki nie zmniejszy istniejących miejsc parkingowych, których jest ok. 1300, w tym ok. 70 dla osób niepełnosprawnych. Czynione będą starania o ich ciągłe zwiększanie. Do końca 2015 roku Gmina Śrem przeprowadzi inwestycję polegającą na modernizacji ulicy Nowowiejskiego, na której powstanie ponad 110 nowych miejsc parkingowych. Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa aktualnie wykonuje dodatkowy parking dla pojazdów naprzeciw bloku Paderewskiego 5A i również w ramach racjonalizowania funkcji swoich zasobów dokonywać będzie budowy nowych parkingów na osiedlu Helenki w następnych latach.
Na całym obszarze strefy zamieszkania wprowadzono system skrzyżowań równorzędnych. Na skrzyżowaniach równorzędnych kierujący ustępują wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ruch jednokierunkowy wprowadzony w rejonie ul. Konstytucji 3 Maja 4 oraz ul.Paderewskego 8B.
Uzgodniono etapowe wprowadzenie nowej organizacji ruchu. Dokonano oznakowania kierunków ruchu oraz wszystkich miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów. W dniu 17 grudnia br. odsłonięte zostaną znaki D-40 oznaczające wjazd do strefy zamieszkania i D-41 oznaczające koniec strefy zamieszkania. Od tego dnia obowiązywać będą przepisy ruchu drogowego na terenie strefy zamieszkania na Helenkach, co oznacza konieczność ich stosowania przez uczestników ruchu drogowego i możliwość ich skutecznego egzekwowania przez Policję i Straż Miejską.
W okresie od 17 grudnia do 31 grudnia br. służby mundurowe w okolicznościach niezastosowania się do nowych przepisów stosować będą pouczenia. Od 1 stycznia 2013 r. konsekwencje niezastosowania się do przepisów ruchu drogowego w strefie zamieszkania oznaczać będą nakładanie mandatów.
do pobrania:


