Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów

„Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreślenie światowej solidarności, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO. Tegoroczny Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta będzie nakierowany na głównego odbiorcę usług zdrowotnych czyli pacjentów.
Temat: Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjenta (Engaging patients for patient safety)
Hasło: Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta (Elevate the voice of patients!)
Światowa Organizacja Zdrowia w październiku 2004 r. rozpoczęła inicjatywę "Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów" (World Aliance for Patient Safety) działając na mocy rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA 2002), która wzywała WHO i państwa członkowskie do zwrócenia szczególnej uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem pacjentów i podjęcie konkretnych działań w tym kierunku.
Corocznie "Światowy Sojusz" podejmuje wiele programów i projektów dotyczących systemowych i merytorycznych aspektów poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Obecnie, prowadzona jest kampania Bezpieczna Farmakoterapia.
W ramach strategii światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, WHO przyjęło podświetlanie na kolor pomarańczowy kluczowych obiektów tak w kraju. Gmina Śrem włącza się w akcje.
17 września 2023 r. Most Daniela Kęszyckiego zostanie podświetlony na kolor pomarańczowy.
