Logo Miasta Śrem

Święto Plonów w Dalewie

Zdjęcie z Dżynek w Dalewie przedstawia Korowód dożynkowy oraz idących przedstawicieli władz samorządowych oraz duchowieństwa

W niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., Dalewo stało się sercem powiatowo - gminnych obchodów Dożynek, gdzie rolnicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście wspólnie świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Tradycyjnie rozpoczęto od uroczystej mszy świętej dziękczynnej, odprawionej w intencji rolników. Msza odbyła się w Kościele pw. św. Wojciecha, którą poprowadził ks. Kanonik Ryszard Pazgrat wraz z ks. Prałatem Marianem Bruckim  -Dziekanem dekanatu śremskiego. Oprawę muzyczną mszy św. i korowodu przygotowało Ognisko Walusia.

Po nabożeństwie, barwny korowód dożynkowy, składający się z delegacji wiejskich niosących  wieńce dożynkowe, przeszedł na teren boiska sportowego w Dalewie, gdzie odbyły się główne obchody. Wieńce, bogato zdobione zbożami i kwiatami, stanowiły symbol wdzięczności za plony i oddania rolników swojej ziemi.

Główne uroczystości dożynek otworzyli:  Starosta Śremski Piotr Ruta, Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski oraz Sołtys Dalewa Bartosz Ustasiak, którzy podziękowali wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część obrzędowa.  Uczestnicy imprezy obejrzeli obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie. Głównym punktem obrzędu było przekazanie na ręce gospodarzy chleba dożynkowego przez starostów dożynkowych - panią Mariolę Mikołajczak i pana Krzysztofa Lewandowskiego. Następnie chleb dożynkowy został symbolicznie rozdzielony wśród przybyłych na uroczystość,  co było wyrazem wspólnoty i dzielenia się owocami pracy.

Podczas dożynek można było odwiedzić stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Dalewa, Wyrzeki, Mórki, Zbrudzewa, Dąbrowy, Psarskiego i Lucin, a także okolicznych przedsiębiorców.

Całość wydarzenia zakończył wieczorny koncert gwiazd imprezy: Septyma Band oraz Ever Band – który poprowadził zabawę taneczną.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Dalewie były nie tylko okazją do świętowania plonów, ale także do integracji społeczności lokalnej i kultywowania pięknych, wiejskich tradycji.

Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski dziękuje sołtysowi oraz mieszkańcom Dalewa za współpracę w organizacji Dożynek.

Galeria zdjęć

dsc_9674 dsc_9685 dsc_9693 dsc_9698 DSC_9875 dsc_9897e
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności