Wyrzeka wypięknieje
27 czerwca br. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przez Województwo Wielkopolskie pomocy finansowej 102 jednostkom samorządu terytorialnego oraz zawarcia w tej sprawie umów w ramach VI edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.
Wśród dofinansowanych wniosków znalazł się projekt złożony przez Gminę Śrem „Wieś może być piękna, tylko ją pokochaj – zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców Wyrzeki”.
Projekt zakłada stworzenie w Wyrzece Centrum Rekreacji poprzez adaptację terenu przyległego do dawnej szkoły podstawowej. W ramach projektu zostanie wykonana konserwacja stawu, budowa boiska do piłki nożnej oraz budowa boiska do piłki plażowej wraz z wyposażeniem.
Podkreślić należy znaczący wkład własny mieszkańców w realizację projektu. W ramach wkładu własnego, mieszkańcy zdecydowali się wykonać wycinkę drzew na terenie rekreacyjnym. Zgodnie z decyzją Starosty Śremskiego uzyskano pozwolenie na wycinkę 50 drzew w związku z koniecznością wykonania prac porządkowych i przystosowania terenu do celów rekreacyjnych.
Ponadto w dniu 21 marca 2016 r. podpisano porozumienie pomiędzy sołtysem wsi Wyrzeka oraz członkiem rady sołeckiej a Burmistrzem Śremu, które zobowiązuje do usunięcia 50 drzew kolidujących z planowanym uporządkowaniem sołeckiego terenu. Mieszkańcy zobowiązali się również do demontażu starej siatki ogrodzeniowej oraz do usunięcia drzew i krzewów niewymagających uzyskania pozwolenia na wycinkę.
Do konkursu złożonych zostało 325 projektów, w tym 32 z sołectw, w których Grupa odnowy wsi ma charakter sformalizowany (jest stowarzyszeniem). 279 wniosków przeszło pomyślnie ocenę formalną i zakwalifikowanych zostało do oceny merytorycznej.
Zdecydowaną większość złożonych wniosków – aż 95% – stanowiły zadania obejmujące zagospodarowanie przestrzeni publicznej polegające między innymi na tworzeniu stref rekreacyjno-sportowych.
Projekt zakłada stworzenie w Wyrzece Centrum Rekreacji poprzez adaptację terenu przyległego do dawnej szkoły podstawowej. W ramach projektu zostanie wykonana konserwacja stawu, budowa boiska do piłki nożnej oraz budowa boiska do piłki plażowej wraz z wyposażeniem.
Podkreślić należy znaczący wkład własny mieszkańców w realizację projektu. W ramach wkładu własnego, mieszkańcy zdecydowali się wykonać wycinkę drzew na terenie rekreacyjnym. Zgodnie z decyzją Starosty Śremskiego uzyskano pozwolenie na wycinkę 50 drzew w związku z koniecznością wykonania prac porządkowych i przystosowania terenu do celów rekreacyjnych.
Ponadto w dniu 21 marca 2016 r. podpisano porozumienie pomiędzy sołtysem wsi Wyrzeka oraz członkiem rady sołeckiej a Burmistrzem Śremu, które zobowiązuje do usunięcia 50 drzew kolidujących z planowanym uporządkowaniem sołeckiego terenu. Mieszkańcy zobowiązali się również do demontażu starej siatki ogrodzeniowej oraz do usunięcia drzew i krzewów niewymagających uzyskania pozwolenia na wycinkę.
Do konkursu złożonych zostało 325 projektów, w tym 32 z sołectw, w których Grupa odnowy wsi ma charakter sformalizowany (jest stowarzyszeniem). 279 wniosków przeszło pomyślnie ocenę formalną i zakwalifikowanych zostało do oceny merytorycznej.
Zdecydowaną większość złożonych wniosków – aż 95% – stanowiły zadania obejmujące zagospodarowanie przestrzeni publicznej polegające między innymi na tworzeniu stref rekreacyjno-sportowych.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego
w ramach programu " Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020"
