Wystawa grafik i fotografii Antoniego Ruta
3 czerwca br. w Muzeum Śremskim odbyła się wystawa grafik i fotografii Antoniego Ruta, który obchodził Jubileusz 45 – lecia pracy artystycznej.
.jpg)
(fot. Dariusz Wł. Żabiński)

3 czerwca br. w Muzeum Śremskim odbyła się wystawa grafik i fotografii Antoniego Ruta, który obchodził Jubileusz 45 – lecia pracy artystycznej.
Antoni Rut
Fotograf, Mistrz Rzemiosła Artystycznego, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Artystów Plastyków, EkoArt-u. Antoni Rut w zdumiewający sposób porusza się w obszarze współczesnej fotografii. Stale podąża własną drogą, modyfikując język fotograficznego przekazu. W jego przypadku mamy do czynienia z czystą wyobraźnią, która pozwala udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości . W swojej twórczości przekazuje prawdę o otaczającym świecie i prawdę o sobie, odbitą i zwielokrotnioną.
W latach 1996 - 1999 wiceprezes Okręgu Wlkp. Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. W latach 1999 - 2002 sekretarz, a w latach 2002 - 2005 wiceprezes Okręgu Wlkp. Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003 - 2005 wiceprezes Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków, a od roku 2009 prezes Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków.
W 1967 r. zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym, co uznaje się za jego debiut artystyczny. Do najważniejszych wystaw artysty należą: „To jest Rudno” pałac Kultury w Poznaniu, „retrospektywa” z cyklu „Twórcy Poznańscy prezentują” pałac Kultury w Poznaniu , „Wierzby wielkopolskie” Recklinghausen w Niemczech, Galeria Miejska w Charkowie, „Między niebem a ziemią” pokazana w Salach Muzealnych Centre Gryonnais w Szwajcarii, wystawa malarstwa, grafik i fotografii „Kamienie z Pas de Cheville” oraz „Mój Poznań”.
.jpg)
(fot. Dariusz Wł. Żabiński)


