Logo Miasta Śrem

XV Chóralne Święto Wiosny w Śremie

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku odbył się po raz piętnasty w Śremie przegląd chórów z Wielkopolski pod nazwą Chóralne Święto Wiosny.
Do Kościoła Garnizonowego p.w. Św. Jana z Dukli,  przybyło 120 śpiewaków z czterech formacji chóralnych. Na zaproszenie organizatora, Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewackiego im. Stanisława Moniuszki, odpowiedziały chóry:
 

1. Chór Męski DZWON z Gniezna, dyrygent Michał Sergiusz Mierzejewski

2. Śremskie Stowarzyszenie Śpiewackie  im. Stanisława Moniuszki, dyrygent Leszek Wawrzynowicz

3. Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego z Jarocina, dyrygent Kasper Ekert

4. Chór MELODIA z Pobiedzisk, dyrygent Stanisław Horbik

Tegoroczne obchody XV Chóralnego Święta Wiosny objęli patronatem Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu i Zenon Jahns , Starosta Śremski.
Wiesława Flak, prezes Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewackiego im. Stanisława Moniuszki, powitała gości, śpiewaków i przybyłych na koncert miłośników śpiewu chóralnego. Przypomniała też genezę wiosennego, chóralnego święta w Śremie, która sięga 1868 roku a także nawiązuje do zjazdów chórów, odbywających się w Śremie w okresie międzywojennym. W uroczystości wziął udział Józef Woźniak wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział Wielkopolski „Macierz” w Poznaniu.
Burmistrz Adam Lewandowski, otwierając uroczystość, podkreślił rolę chórów i towarzystw muzycznych w walce o polskość i świadomość narodową, o czym trzeba pamiętać w 100.lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za organizację Chóralnego Święta Wiosny, podziękowano pomysłodawcy Mieczysławowi Cichowskiemu i organizatorce kolejnych 12 spotkań, Henryce Socha. Konferansjerkę prowadzili uczniowie Iga Dominiak i Filip Kozłowski.
Chóry rozpoczęły koncert wspólnym odśpiewaniem   Hasła Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego.  
Podczas koncertu słuchacze usłyszeli niepowtarzalny repertuar, pieśni religijne, melodie ludowe i rozrywkowe. Koncert trwał ponad dwie godziny i dostarczył słuchaczom niecodziennych przeżyć. Na zakończenie w wykonaniu wszystkich chórów zabrzmiała pieśń Nie lękaj się Stefana Stuligrosza, którą śpiewacy uczcili pamięć Św. Jana Pawła II.
DSC_0050.JPG
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności