Zmiany w przepisach dotyczących usuwania drzew i krzewów.
Informujemy, że w dniu 20 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.


Informujemy, że w dniu 20 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 804).
Ustawa ta wprowadziła istotne zmiany w przepisach ustawy o ochronie przyrody dotyczących usuwania drzew i krzewów, m.in. podwyższono wiek drzew i krzewów, dla których należy uzyskać zgodę na wycinkę z 5 do 10 lat. Tak więc posiadacz nieruchomości może teraz usuwać bez żadnego pozwolenia drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat.
Na szczególną uwagę zasługuje nowy zapis art. 82 ust. 1a ustawy o ochronie przyrody w brzmieniu: "Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa." Powyższa lista zabiegów eliminuje przypadki drastycznych
i wątpliwych z punktu widzenia sztuki ogrodniczej cięć w koronie drzewa.
W świetle powyższych zapisów zabiegi, które nie znajdują uzasadnienia w przypadkach wymienionych w art. 82 ust. 1a mogą zostać potraktowane jako zniszczenie drzewa.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3, burmistrz wymierza administracyjną karę pieniężną za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawową definicją, terenami zieleni są nie tylko parki i zieleńce, ale też m.in. zieleń towarzysząca ulicom, placom, budynkom, czy obiektom przemysłowym.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Zespołem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Śremie te. 061 28-47-138
Ustawa ta wprowadziła istotne zmiany w przepisach ustawy o ochronie przyrody dotyczących usuwania drzew i krzewów, m.in. podwyższono wiek drzew i krzewów, dla których należy uzyskać zgodę na wycinkę z 5 do 10 lat. Tak więc posiadacz nieruchomości może teraz usuwać bez żadnego pozwolenia drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat.
Na szczególną uwagę zasługuje nowy zapis art. 82 ust. 1a ustawy o ochronie przyrody w brzmieniu: "Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa." Powyższa lista zabiegów eliminuje przypadki drastycznych
i wątpliwych z punktu widzenia sztuki ogrodniczej cięć w koronie drzewa.
W świetle powyższych zapisów zabiegi, które nie znajdują uzasadnienia w przypadkach wymienionych w art. 82 ust. 1a mogą zostać potraktowane jako zniszczenie drzewa.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3, burmistrz wymierza administracyjną karę pieniężną za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawową definicją, terenami zieleni są nie tylko parki i zieleńce, ale też m.in. zieleń towarzysząca ulicom, placom, budynkom, czy obiektom przemysłowym.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Zespołem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Śremie te. 061 28-47-138
