Konferencja "Śrem przeciwko przemocy"
Urząd Miejski w Śremie i Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie byli organizatorami w dniach 1-3 czerwca 2011 roku konferencji ŚREM PRZECIWKO PRZEMOCY, która jest jednym z elementów projektu „Aktywność się opłaca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Urząd Miejski w Śremie i Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie byli organizatorami w dniach 1-3 czerwca 2011 roku konferencji ŚREM PRZECIWKO PRZEMOCY, która jest jednym z elementów projektu „Aktywność się opłaca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W panelu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów realizujących działania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Komendy Powiatowej Policji, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej i Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecni byli również radni miejscy, pracownicy Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Przychodni Uzależnień i Współuzależnień, Straży Miejskiej, jednostek organizacyjnych gminy, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, oświaty, lokalni liderzy, osoby uwikłane w zjawisko przemocy domowej oraz media.
Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, który przedstawił działania samorządu lokalnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas konferencji zaprezentowano lokalny i regionalny system wsparcia osób doświadczających przemocy oraz sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. Zadania Wojewody Wielkopolskiego w realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przedstawiła pani Maria Krupecka - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej WUW w Poznaniu. Przedstawiono kwestie ochrony praw ofiar przemocy, zasady współpracy służb powołanych do niesienia pomocy w sprawach przemocy domowej w ramach Niebieskiej Karty. Omówiono zagadnienia związane z nowymi zadaniami nałożonymi na gminę w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a w szczególności formy działań interdyscyplinarnych wobec przemocy, w tym etyczne dylematy działań grup roboczych, a także profilaktykę i interwencję w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie.
Konferencja odbyła się w Dzień Dziecka, dlatego nie mogło zabraknąć kwestii związanych z ochroną praw dziecka, zapobieganiem krzywdzeniu dzieci oraz działaniami Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
Zaangażowanie gminy Śrem i inicjowanie działań na rzecz budowania systemu wsparcia w środowisk dotkniętych lub zagrożonych problemem przemocy w rodzinie zyskało aprobatę i zostało docenione przez Rzecznika Praw Obywatelskich panią Irenę Lipowicz oraz Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i prelegentom konferencji. Państwa wiedza i doświadczenie będą przydatne przy realizacji działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w gminie Śrem na lata 2011 – 2013 oraz realizacji zadań przez Zespół Interdyscyplinarny i grupy robocze - Mamy nadzieję, że Konferencja będzie początkiem budowania lokalnej koalicji mającej na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, a wnioski z dyskusji panelowych zostaną wykorzystane w rekomendowaniu działań instytucji publicznych i podmiotów ukierunkowanych na ograniczenie tego istotnego problemu społecznego.

Urząd Miejski w Śremie i Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie byli organizatorami w dniach 1-3 czerwca 2011 roku konferencji ŚREM PRZECIWKO PRZEMOCY, która jest jednym z elementów projektu „Aktywność się opłaca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W panelu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów realizujących działania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Komendy Powiatowej Policji, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej i Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecni byli również radni miejscy, pracownicy Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Przychodni Uzależnień i Współuzależnień, Straży Miejskiej, jednostek organizacyjnych gminy, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, oświaty, lokalni liderzy, osoby uwikłane w zjawisko przemocy domowej oraz media.
Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, który przedstawił działania samorządu lokalnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas konferencji zaprezentowano lokalny i regionalny system wsparcia osób doświadczających przemocy oraz sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. Zadania Wojewody Wielkopolskiego w realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przedstawiła pani Maria Krupecka - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej WUW w Poznaniu. Przedstawiono kwestie ochrony praw ofiar przemocy, zasady współpracy służb powołanych do niesienia pomocy w sprawach przemocy domowej w ramach Niebieskiej Karty. Omówiono zagadnienia związane z nowymi zadaniami nałożonymi na gminę w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a w szczególności formy działań interdyscyplinarnych wobec przemocy, w tym etyczne dylematy działań grup roboczych, a także profilaktykę i interwencję w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie.
Konferencja odbyła się w Dzień Dziecka, dlatego nie mogło zabraknąć kwestii związanych z ochroną praw dziecka, zapobieganiem krzywdzeniu dzieci oraz działaniami Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
Zaangażowanie gminy Śrem i inicjowanie działań na rzecz budowania systemu wsparcia w środowisk dotkniętych lub zagrożonych problemem przemocy w rodzinie zyskało aprobatę i zostało docenione przez Rzecznika Praw Obywatelskich panią Irenę Lipowicz oraz Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i prelegentom konferencji. Państwa wiedza i doświadczenie będą przydatne przy realizacji działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w gminie Śrem na lata 2011 – 2013 oraz realizacji zadań przez Zespół Interdyscyplinarny i grupy robocze - Mamy nadzieję, że Konferencja będzie początkiem budowania lokalnej koalicji mającej na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, a wnioski z dyskusji panelowych zostaną wykorzystane w rekomendowaniu działań instytucji publicznych i podmiotów ukierunkowanych na ograniczenie tego istotnego problemu społecznego.

.jpg)