Apel Sejmiku Woj. Wlkp. o społeczną akceptację transplantacji
Sejmik Województwa Wielkopolskiego apeluje o społeczną akceptację pobierania komórek, tkanek i narządów od zmarłych w celu przeszczepienia ich osobom chorym, które oczekują na lepsze jutro.
Niezależnie od prawodawstwa można świadomie wyrazić zgodę i chęć pomocy osobom potrzebującym przeszczepu organów poprzez wypełnienie Oświadczenia Woli, którym wyrażamy zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepów. Świadome podjęcie takiej decyzji jest dowodem chęci ratowania zdrowia i życia innych, pozwala także na uszanowanie woli zmarłego.
.png)
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy transplantacyjnej sprzeciw na pobranie po śmierci swoich komórek, tkanek i narządów można wnieść na trzy sposoby poprzez:
- wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów,
- złożenie własnoręcznie podpisanego oświadczenia,
- ustną deklarację złożoną w obecności co najmniej dwóch świadków.
Sejmik zwraca się do mieszkańców regionu z prośbą o poinformowanie bliskich o swojej decyzji dotyczącej ewentualnego pośmiertnego pobrania komórek, tkanek i narządów na wypadek niespodziewanej śmierci. Prosi przedstawicieli regionalnych i lokalnych mediów, instytucji oświatowowychowawczych, organizacji pozarządowych oraz władz kościelnych i innych związków wyznaniowych w Polsce o działania propagujące ideę transplantacji.