Logo Miasta Śrem

e-PSZOK w Mateuszewie

W Mateuszewie powstanie ePSZOK - Elektroniczny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Gmina Śrem w ramach 8 edycji Program Inwestycji Strategicznych uzyskała dofinansowanie w kwocie 15 150 000 zł na realizację przedsięwzięcia pn. Budowa nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami komunalnymi w gminie Śrem. Przedsięwzięcie obejmuje dwa zadania:

  • budowę Elektronicznego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK)  w Mateuszewie
  • budowę i uruchomienie 3 gniazd Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów na terenie Śremu

Nowy Elektroniczny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK) w Mateuszewie będzie czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jako miejsce, do którego mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie dostarczyć odpady komunalne zebrane w sposób selektywny. Zinformatyzowany ePSZOK będzie wymagał minimalnej obsługi, gdyż identyfikacja mieszkańców, identyfikacja pojazdów, przypisanie rodzaju i masy odpadów do gospodarstwa domowego będą odbywały się automatycznie. 

W dniu 5 kwietnia br. gmina Śrem otrzymała ze Starostwa Powiatowego w Śremie decyzję o pozwoleniu na budowę gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz z jej klauzulą ostateczności. Decyzja stała się ostateczna z dniem 21 marca 2024 roku.

Aktualnie gmina jest na etapie ostatecznego ustalania przebiegu przyłączy wodno-kanalizacyjnych ze Śremskimi Wodociągami. Po otrzymaniu warunków przyłączeniowych najprawdopodobniej w maju br. gmina Śrem ogłosi zamówienie publiczne na budowę Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Mateuszewie. 

pszok

Druga część przedsięwzięcia zakłada powstanie w 3 miejscach w Śremie gniazd Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Są to pojemniki na odpady podobne do tych, które od 2022 roku działają przy ul. Wojska Polskiego w Śremie. Nowe gniazda powstaną na osiedlach przy ul. Stefana Grota Roweckiego, ul. Kopernika oraz ul. Ogrodowej. Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych zostaną wyposażone w inteligentne moduły kontroli dostępu, wagi odpadów, pomiar poziomu zapełnienia oraz monitoring. Każdy mieszkaniec zostanie wyposażony w kody kreskowe, które umożliwią otwarcie klapy pojemnika na śmieci, bezobsługowe zważenie odpadów i przypisanie do mieszkańca.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności