II Piknik żużlowy ŚREM 2009
W minioną niedzielę 9 sierpnia br. na stadionie w Parku Miejskim królował czarny sport. Wielkie zainteresowanie kibiców dowiodło, że w naszym mieście jest liczne i prężne środowisko fanów speedway’a. Organizatorem pikniku był Kurier Śremski.
Na trybunach zasiadło ponad 2 tysiące sympatyków żużlowców. Przed publiką prezentowali się żużlowcy z drużyny amatorskiego mistrza Polski AKS Leszczyńskie Byki. Uczestnikiem familijnej zabawy był również świeżo upieczony indywidualny wicemistrz Polski juniorów, zawodnik leszczyńskiej Unii – Sławek Musielak. Nie zabrakło też legend speedway’a. Zawody otworzył Jerzy Walewski, a rundę honorową na zabytkowym motocyklu Zenona Plecha wykonał Jan Leśny – były zawodnik Sparty Wrocław, obecny działacz Kolejarza Rawicz. Zawodnicy brali udział w zabawowych konkurencjach rzutowych. Ciskali przed siebie beretem i oponą żużlową. W berecie osiągali nawet po 12 m, w oponie po 15 m. Nie zabrakło kluczowych rywalizacji na maszynach żużlopodobnych.
W śremskiej wersji speedrowera zaprezentowano wyścigi na „kozie”.
Stary rower z przodu pozbawiony był opony, a zamiast klasycznej kierownicy, trzeba było kręcić samochodowym kółkiem. Na feldze najlepiej pojechał Sławek Musielak, dowodząc, że z „kozą” razi sobie nie gorzej niż z żużlówką.
Największe emocje kibiców wywołały wyścigi w parach. Zawodnicy startowali na dochodzenie po przeciwległych stronach toru. Do pokonania mieli dwie rundy. Najlepszy okazał się zawodnik AKS Leszczyńskie Byki – Tomasz Szwon. Widowiskową i płynną jazdą ustanowił nowy rekord śremskiego tory, który wynosi teraz 1.03.




Fot. Kurier Śremski