Komunikat Burmistrza Śremu - odpady
KOMUNIKAT BURMISTRZA ŚREMU
Szanowni Państwo,
Informuję, że gmina Śrem w grudniu 2019 roku złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
Dofinansowanie z NFOŚiGW nie może przekroczyć 500 zł/tonę odpadów. Pozostałe koszty związane z realizacją programu muszą zostać sfinansowane ze środków własnych gminy.
Gmina Śrem w budżecie gminy na rok 2020 nie zabezpieczyła środków finansowych na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów rolniczych, gdyż nie przewidziano, że koszty odbioru i zagospodarowania tych odpadów tak drastycznie wzrosną.
Wstępnie oszacowana kwota, która musiałaby zostać pokryta ze środków budżetu gminy Śrem to ok. 50 000,00 zł., choć nie ma pewności że po podpisaniu umowy z NFOŚiGW nie będzie dalszych podwyżek cen za odbiór i zagospodarowanie tych odpadów.
W związku z aktualną sytuacją społeczno-gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wysokość dochodów budżetowych gminy Śrem ulegnie zmniejszeniu.
W konsekwencji gmina Śrem musi liczyć się ze znacznymi ograniczeniami w możliwości finansowania zadań bieżących i inwestycyjnych.
W tej sytuacji nie jest możliwe zawarcie umowy z NFOŚiGW oraz ponoszenie dodatkowych środków finansowych z tytułu przystąpienia do programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
Powyższe zadanie zostanie wzięte pod uwagę przy planowaniu budżetu gminy na rok 2021 i jeżeli będzie możliwość to gmina Śrem ponownie złoży wniosek.
Dofinansowanie z NFOŚiGW nie może przekroczyć 500 zł/tonę odpadów. Pozostałe koszty związane z realizacją programu muszą zostać sfinansowane ze środków własnych gminy.
Gmina Śrem w budżecie gminy na rok 2020 nie zabezpieczyła środków finansowych na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów rolniczych, gdyż nie przewidziano, że koszty odbioru i zagospodarowania tych odpadów tak drastycznie wzrosną.
Wstępnie oszacowana kwota, która musiałaby zostać pokryta ze środków budżetu gminy Śrem to ok. 50 000,00 zł., choć nie ma pewności że po podpisaniu umowy z NFOŚiGW nie będzie dalszych podwyżek cen za odbiór i zagospodarowanie tych odpadów.
W związku z aktualną sytuacją społeczno-gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wysokość dochodów budżetowych gminy Śrem ulegnie zmniejszeniu.
W konsekwencji gmina Śrem musi liczyć się ze znacznymi ograniczeniami w możliwości finansowania zadań bieżących i inwestycyjnych.
W tej sytuacji nie jest możliwe zawarcie umowy z NFOŚiGW oraz ponoszenie dodatkowych środków finansowych z tytułu przystąpienia do programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
Powyższe zadanie zostanie wzięte pod uwagę przy planowaniu budżetu gminy na rok 2021 i jeżeli będzie możliwość to gmina Śrem ponownie złoży wniosek.
Adam Lewandowski
Burmistrz Śremu