Logo Miasta Śrem

Odblaski mogą uratować życie pieszych

24 października w Kinoteatrze Słonko seniorzy uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z cyklu Eksperci Dobrego Życia. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drogach i hasło „Świeć przykładem – noś odblaski!”.

Seniorzy mieli okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli Komendy Policji z Poznania i Śremu, Automobilklubu Wielkopolskiego oraz zastępcy Burmistrza Śremu Bartosza Żeleźnego. We wszystkich prezentacjach akcentowano dbałość o bezpieczeństwo, widoczność, znaczenie elementów odblaskowych oraz zakładania pasów w aucie.

seniorzy na widowni w kinie

Główne przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie pieszych. Według przytoczonych statystycznie danych w latach 2011-2020 na polskich drogach zginęło ok. 31 tys. osób – jest to liczba porównywalna do mieszkańców miasta Śrem.  W 2023 roku w Wielkopolsce najwięcej wypadków spowodowali ludzie w wieku 40-59 lat (487 wypadków) oraz seniorzy 60+ (288 wypadków). Kierowca na ciemnej drodze widzi pieszego z odległości 20-30 m. Odblask poprawia tę widoczność do 150-200 m. Taka odległość daje dodatkowy czas na reakcję kierowcy, który w tym momencie ma szansę skręcić autem i ominąć pieszego.  

prelegenci spotkania z seniorami

Spotkanie zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności