Odsłonięto pierwszy mural w Śremie
W środę 1 czerwca 2016 r. na bloku mieszkalnym przy ulicy Wojska Polskiego 14 odsłonięto mural „Listy-Powstaniec Wielkopolski”. Inicjatorem projektu jest Tomasz Żak radny Rady Miejskiej w Śremie. Podczas odsłonięcia muralu Burmistrz Śremu Adam Lewandowski zapowiedział powstanie kolejnych obrazów na budynkach w Śremie.
Murale były bardzo popularne szczególnie w okresie PRL-u. Eksponowane na budynkach publicznych stanowiły formę reklamy. Obecnie zmienił się charakter murali jako wielkoformatowych dzieł sztuki.
Pierwszy mural w Śremie „Listy-Powstaniec Wielkopolski” wkomponowany w blok przy ulicy Wojska Polskiego nawiązuje do zaangażowania i wysiłku mieszkańców regionu śremskiego w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Dzieło przedstawia postać dumnego Powstańca Wielkopolskiego oraz papierowe ptaki wykonane z listów patriotycznych, które są symbolem spełnionych marzeń Wielkopolan za wolną Ojczyzną.
Autorami obrazu są Marek Maksimovich oraz Bartek Wągrowski. Artystów na rusztowaniach wspierali: Siergiej Nowicki, Feliks Zozuliński, Jarosław Ptak, Anna Waluś oraz śremianin Łukasz Burdajewicz. Przygotowanie obrazu na ścianie bloku zajęło artystom dwa tygodnie.
Podczas odsłonięcia z okazji Dnia Dziecka Śremski Ośrodek Klutury przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych. Oprawę imprezy zapewnili artyści z poznańskiego Teatru Dada Art.
Mural został namalowany w ciągu dwóch tygodni. W realizację pierwszego śremskiego muralu zaangażowało się wiele osób, firm oraz instytucji. Powstanie muralu zostało sfinansowane przez Śremskie TBS Sp. z o.o. Obraz stanowił formę odnowienia elewacji szczytu bloku mieszkalnego z lat dziewięćdziesiątych. Firma Ogrody Bugała pod czujnym okiem architekta krajobrazu Anny Smolarek - Kubisiak przeprojektowała osiedlową zieleń, tak aby komponowała się z olbrzymim dziełem sztuki. Dzięki uprzejmości kierownictwu artyści zatrzymali się w hotelu L’ascada. Rusztowania oraz kwestie logistyczne zapewniła firma p. Jarosława Śmiejczaka. Ekspresową dostawę farb do elewacji zabezpieczyła firma Kaim.
Pierwszy mural w Śremie „Listy-Powstaniec Wielkopolski” wkomponowany w blok przy ulicy Wojska Polskiego nawiązuje do zaangażowania i wysiłku mieszkańców regionu śremskiego w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Dzieło przedstawia postać dumnego Powstańca Wielkopolskiego oraz papierowe ptaki wykonane z listów patriotycznych, które są symbolem spełnionych marzeń Wielkopolan za wolną Ojczyzną.
Autorami obrazu są Marek Maksimovich oraz Bartek Wągrowski. Artystów na rusztowaniach wspierali: Siergiej Nowicki, Feliks Zozuliński, Jarosław Ptak, Anna Waluś oraz śremianin Łukasz Burdajewicz. Przygotowanie obrazu na ścianie bloku zajęło artystom dwa tygodnie.
Podczas odsłonięcia z okazji Dnia Dziecka Śremski Ośrodek Klutury przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych. Oprawę imprezy zapewnili artyści z poznańskiego Teatru Dada Art.
Mural został namalowany w ciągu dwóch tygodni. W realizację pierwszego śremskiego muralu zaangażowało się wiele osób, firm oraz instytucji. Powstanie muralu zostało sfinansowane przez Śremskie TBS Sp. z o.o. Obraz stanowił formę odnowienia elewacji szczytu bloku mieszkalnego z lat dziewięćdziesiątych. Firma Ogrody Bugała pod czujnym okiem architekta krajobrazu Anny Smolarek - Kubisiak przeprojektowała osiedlową zieleń, tak aby komponowała się z olbrzymim dziełem sztuki. Dzięki uprzejmości kierownictwu artyści zatrzymali się w hotelu L’ascada. Rusztowania oraz kwestie logistyczne zapewniła firma p. Jarosława Śmiejczaka. Ekspresową dostawę farb do elewacji zabezpieczyła firma Kaim.