Logo Miasta Śrem

Odznaczenie dla prof. Tadeusza Malińskiego

W piątek 19 listopada br. w Teatrze Scena na Piętrze w Poznaniu odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano wybitne postacie świata nauki oraz środowiska lekarskiego w Polsce.


Spotkanie zorganizowała Kapituła Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, która tym zaszczytnym odznaczeniem wyróżniła m.in. profesora Tadeusza Malińskiego. Kapituła Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego przyznała swoje odznaczenie po raz pierwszy. Uhonorowała naukowców, lekarzy oraz przedsiębiorców, którzy w swoich działaniach skupiają się na tlenie. Profesor Tadeusz Maliński, Honorowy Obywatel Śremu, profesor Uniwersytetu Ohio, jest wybitnym uczonym, a jego dokonania odgrywają ważną rolę w dziedzinie medycyny. Dorobek naukowy to m.in.: ustalenie roli tlenku azotu w regulacji rytmu serca i przewodzeniu sygnałów w mózgu, odkrycie możliwości znacznego przedłużenia okresu przechowywania serca do transplantacji, istotne poszerzenie wiedzy o biochemicznych aspektach zawału serca, a także o biochemicznych mechanizmach niszczenia komórek nerwowych podczas udaru lub w ich degeneracji w chorobie Parkinsona i Alzheimera, ustalenie podstawowej roli L-argininy i syntazy tlenku azotu w powstaniu tlenku azotu.
W piątkowej uroczystości udział wziął również burmistrz Śremu Adam Lewandowski, który złożył gratulacje laureatowi, życząc dalszych sukcesów na drodze zawodowej.





 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności