Prezydent Poznania z wizytą w Śremie
17 lutego 2021 r. w Śremie gościł Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Wizyta w Śremie w dużym zakresie dotyczyła współpracy miast oraz problemów, z jakimi się borykają w ostatnim czasie samorządy. W spotkaniu z Prezydentem Poznania uczestniczył Burmistrz Śremu Adam Lewandowski oraz Wójt gminy Brodnica Marek Pakowski.
Prezydent Poznania miał okazję poznać zrealizowane przedsięwzięcia w Śremie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Rozmawiano o potrzebie budowy połączenia kolejowego Śrem - Poznań, funkcjonowania połączenia autobusowego z Poznaniem oraz przebudowy drogi wojewódzkiej 434 na odcinku Kórnik - Śrem.
Podczas spotkania w Muzeum Śremskim Prezydent Poznania miał okazję zobaczyć pierwszy odcinek cyklu programów historycznych "Res Gestae" - Kawalerowie waleczni Ziemi Śremskiej. Rozmawiano także o koncepcji zagospodarowania śremskiej wieży ciśnień i idei tworzenia lokalnych filii Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
W czasie wizyty w spółce Śremski Sport rozmawiano na temat funkcjonowania oraz finansowania ośrodków sportowych podczas pandemii.
Na zakończenie spotkania Burmistrza Śremu i Prezydenta Poznania określono zarys współpracy w najbliższym okresie:
- wspólna promocja potencjału gospodarczego samorządów Metropolii Poznań
- organizacja sportowych imprez masowych realizowanych na terenie samorządów Metropolii Poznań
- wypracowanie idei tworzenia filialnych ośrodków Muzeum Powstania Wielkopolskiego – zagospodarowanie Wieży Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Śremie
- wsparcie rewitalizacji połączenia kolejowego Śrem – Poznań