Czarnobyl - 30 lat po katastrofie
Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świat@ zaprasza na spotkanie z Jerzym Wierzbickim – fotografem dokumentalistą, który fotografował rejon elektrowni w Czarnobylu dla stacji BBC na okoliczność 30 rocznicy katastrofy.
Zdjęcia, przedstawiające obecny stan Czarnobyla, zostały wykonane w klasycznej technice czarno-białej. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Śremie, 24 listopada 2016 r. o godz. 18:15. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.
Jerzy Wierzbicki (1975)
Fotograf dokumentalista, od połowy lat 90-tych dokumentował zmiany społeczne w Gdańsku. W 2005 roku nakładem wydawnictwa “Fine Grain” ukazuje się pierwszy album pt. “Gdańsk Suburbia”.
W 2001 roku rozpoczyna prace nad dokumentalnym projektem o Górnym Śląsku, zakończonym w 2005 roku i wystawianym pod tytułem “Post-industrial Silesia”.
Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in “Newsreportaż” Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003) Konfrontacje Gorzowskie (2004, 2016) czy “Humanity Photo Award Pekin Chiny (2004, 2014).
Członek kilku misji archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie w latach 1999-2015 Fotografie Jerzego Wierzbickiego były prezentowane m.in: w Gdańskiej Galerii Fotografii (1999, 2008) Galerii “pf” w Poznaniu (2002) Galerii “Pusta” w Katowicach (2005), berlińskiej galerii Imago Fotokunst (2004) oraz w Side Gallery w Newcastle UK (2007), Zamek Ujazdowski w Warszawie (2012).
Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanatu Omanu i Izraela.
Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z gazetą “Times of Oman” oraz arabską “Al Shabiba” w 2009 roku przechodzi na stałe do anglojęzycznego “Y Magazine” w którym pracuje następne 5 lat. Od drugiej połowy 2011 roku prowadził ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata ‘The Empty Quarter" (Ar Rub Al Khali).
Publikacje m.in. Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy4x4, Podróże.pl.
Od 2011 Członek rzeczywisty American Society of Media Photographers (asmp.org). Mieszka w Poznaniu od polowy lat 90’tych.
www.jerzywierzbicki.com
www.discoveroman.eu
Fotograf dokumentalista, od połowy lat 90-tych dokumentował zmiany społeczne w Gdańsku. W 2005 roku nakładem wydawnictwa “Fine Grain” ukazuje się pierwszy album pt. “Gdańsk Suburbia”.
W 2001 roku rozpoczyna prace nad dokumentalnym projektem o Górnym Śląsku, zakończonym w 2005 roku i wystawianym pod tytułem “Post-industrial Silesia”.
Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in “Newsreportaż” Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003) Konfrontacje Gorzowskie (2004, 2016) czy “Humanity Photo Award Pekin Chiny (2004, 2014).
Członek kilku misji archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie w latach 1999-2015 Fotografie Jerzego Wierzbickiego były prezentowane m.in: w Gdańskiej Galerii Fotografii (1999, 2008) Galerii “pf” w Poznaniu (2002) Galerii “Pusta” w Katowicach (2005), berlińskiej galerii Imago Fotokunst (2004) oraz w Side Gallery w Newcastle UK (2007), Zamek Ujazdowski w Warszawie (2012).
Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanatu Omanu i Izraela.
Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z gazetą “Times of Oman” oraz arabską “Al Shabiba” w 2009 roku przechodzi na stałe do anglojęzycznego “Y Magazine” w którym pracuje następne 5 lat. Od drugiej połowy 2011 roku prowadził ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata ‘The Empty Quarter" (Ar Rub Al Khali).
Publikacje m.in. Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy4x4, Podróże.pl.
Od 2011 Członek rzeczywisty American Society of Media Photographers (asmp.org). Mieszka w Poznaniu od polowy lat 90’tych.
www.jerzywierzbicki.com
www.discoveroman.eu
Miejsce:Biblioteka Publiczna w Śremie