Defibrylatory AED w gminnych obiektach użyteczności publicznej
W poniedziałek 4 czerwca Burmistrz Śremu Adam Lewandowski przekazał trzy automatyczne defibrylatory AED. Pierwsze trzy urządzenia zamontowane zostały w Urzędzie Miejskim w Śremie, w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz na śremskiej pływalni. Sukcesywnie w nowoczesne urządzenia ratujące życie będą wyposażane wszystkie budynki użyteczności publicznej gminy Śrem.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED przeznaczony jest do reanimacji osób w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze: po uruchomieniu urządzenie wydaje polecenia głosowe instruujące właściwe podłączenie do poszkodowanego oraz prawidłowe przeprowadzenie akcji ratowniczej. Automatyczny defibrylator AED bada stan poszkodowanego, analizuje rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji.
Po nagłym zatrzymaniu krążenia przeżywalność poszkodowanego zwiększa się o 75%, jeżeli świadek zdarzenia podejmie reanimację i niezwłocznie zastosuje defibrylator AED.
Automatyczne defibrylatory AED zostaną zainstalowane:
Po nagłym zatrzymaniu krążenia przeżywalność poszkodowanego zwiększa się o 75%, jeżeli świadek zdarzenia podejmie reanimację i niezwłocznie zastosuje defibrylator AED.
- na pływalni Śremski Sport Sp. z o.o., ul. Staszica 1a
- w Urzędzie Miejskim w Śremie, Pl. 20 Października 1
- w Urzędzie Stanu Cywilnego w Śremie, ul. Adama Mickiewicza 10
Budynki wyposażone w urządzenia AED zostaną oznakowane, aby każdy będący w pobliżu w nagłym przypadku niesienia pomocy, mógł skorzystać z defibrylatora.
Koszt poszczególnego zestawu stanowi: urządzenie AED 5.648 zł, klucz do trybu "dziecko" 378 zł oraz zestaw szkoleniowy 1.476 zł.
Zakup defibrylatorów AED został sfinansowany z budżetu gminy Śrem.