Efektywne podejście do świadczenia usług – spotkanie w Centrum Usług Społecznych w Śremie
O usługach społecznych i przykładach zlecania usług podmiotom ekonomii społecznej oraz różnorodnych trybach współpracy gminy Śrem i gminy Dolsk z podmiotami ekonomii społecznej rozmawiali podczas spotkania w siedzibie Centrum Usług Społecznych w dniu 24 czerwca 2024r. Pan Sławomir Ratajczak Zastępca Burmistrza Śremu i Pani Dorota Tomyślak Sekretarz gminy Śrem oraz Pan Tomasz Frąckowiak Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk i Pani Maria Świdurska Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Śremie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele śremskiego samorządu, Centrum Usług Społecznych oraz samorządu gminy Dolsk zainteresowani rozwojem i wspieraniem podmiotów ekonomii społecznej w lokalnym samorządzie.
Spotkanie miało bardzo dynamiczny charakter, a Pani Barbara Sadowska z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka - Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej w subregionie poznańskim wezwała do partnerskiej współpracy wokół realizacji usług społecznych i uwzględnieniu ekonomii społecznej nie tylko w dokumentach planistycznych, ale też jako zasób lokalny i szansę na lokalną symbiozę na rynku usług społecznych.
Systematycznie rośnie liczba PS, które wskazują jako cel swojej działalności realizację usług społecznych. Dzisiaj jest ich już 924.
Spotkanie potwierdziło, że ekonomia społeczna nie tylko odpowiada na potrzeby mieszkańców, ale realnie wspiera budowanie spójnych i silnych społeczności lokalnych.
Spotkanie było też pierwszym krokiem w stronę społecznych zmian w gminie Śrem opartych na współpracy, zaufaniu i wspólnej wizji.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie oraz otwartość na wyzwania w lokalnej polityce społecznej.