Ks. Kanonik Ryszard Adamczak Honorowym Obywatelem Śremu
19 marca 2026 roku w Sali Widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie odbyła się uroczysta XXIV Sesja Rady Miejskiej. Najważniejszym punktem obrad było nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Śremu” Księdzu Kanonikowi Ryszardowi Adamczakowi.
Ksiądz Kanonik Ryszard Adamczak to wieloletni proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie, ceniony duszpasterz i społecznik. Przez lata swojej działalności inicjował i wspierał liczne przedsięwzięcia edukacyjne, kulturalne oraz charytatywne, znacząco przyczyniając się do rozwoju gminy Śrem i integracji lokalnej społeczności.
Wniosek o nadanie honorowego tytułu wpłynął do Rady Miejskiej w listopadzie 2025 roku. Został on zgłoszony przez Danutę Szafrańską – Honorowego Obywatela Śremu oraz wieloletnią prezes „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Śremie – i poparty licznymi podpisami mieszkańców. Po szczegółowej analizie dokument uzyskał jednogłośne, pozytywne opinie wszystkich komisji Rady Miejskiej.
Uroczystość poprowadził Jakub Kozikowski, wicedyrektor Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Honorowi Obywatele Śremu, przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy – burmistrzowie, starostowie i radni – a także reprezentanci instytucji, organizacji, lokalnego biznesu, przyjaciele i współpracownicy księdza kanonika oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Śremie Tomasz Klaczyński, który odczytał projekt uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Śremu”. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, przyznając to wyjątkowe wyróżnienie Księdzu Kanonikowi Ryszardowi Adamczakowi.
Po zakończeniu części formalnej Danuta Szafrańska wygłosiła laudację, w której przedstawiła drogę życiową i duszpasterską laureata, podkreślając jego zaangażowanie, determinację oraz liczne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie aktu nadania tytułu, legitymacji oraz statuetki. Ksiądz Kanonik Ryszard Adamczak dokonał także wpisu do Księgi Honorowych Obywateli Śremu. W swoim wystąpieniu podziękował za wyróżnienie, dzieląc się refleksją nad swoją posługą oraz relacją ze społecznością Śremu. Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski złożył serdeczne gratulacje nowemu Honorowemu Obywatelowi Śremu, dziękując za jego wieloletnią pracę oraz wkład w rozwój miasta i gminy.
Starosta Śremski Piotr Ruta, reprezentując społeczność powiatu, podkreślił znaczenie wieloletniej działalności księdza kanonika dla rozwoju lokalnej wspólnoty oraz jego nieoceniony wkład w życie społeczne i duchowe regionu.
W imieniu Honorowych Obywateli Śremu oraz duchowieństwa głos zabrał ks. Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego. W swoim wystąpieniu zaakcentował wyjątkową rolę uhonorowanego jako kapłana, społecznika i inicjatora wielu cennych przedsięwzięć, które na trwałe wpisały się w historię Śremu i jego mieszkańców.
Uroczystość uświetniła część artystyczna. Na scenie wystąpiły dzieci ze szkoły muzycznej, prezentując utwory muzyki klasycznej, a także dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich działających przy Katolickim Centrum Edukacji i Kultury.
Na zakończenie swój występ zaprezentował również sam Honorowy Obywatel Śremu – Ksiądz Kanonik Ryszard Adamczak, muzycznie przybliżając stworzony ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy Serdeczna Osada im. św. Rity.
Uroczystość była wyrazem uznania dla wieloletniej działalności Księdza Kanonika oraz dowodem wdzięczności mieszkańców za jego wkład w rozwój i życie społeczne gminy Śrem.