Logo Miasta Śrem

Realizacje

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI - KAMPANIA PROFILAKTYCZNA W 2022 ROKU

 

Gmina Śrem po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjno-profilaktyczną  „Narkotyki? To mnie nie kręci”. Treści kampanii dotyczą poszerzenia wiedzy o procesach radzenia sobie i rozpoznawania ryzyka używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych jako fałszywych rozwiązań. 

 

 

Materiały zawarte w kampanii skierowane są dla uczniów 5-8 klasy szkoły podstawowej oraz ich rodziców.

Główne cele kampanii:
  1. Poszerzenie wiedzy o procesach radzenia sobie z problemami i rozpoznawania ryzyka używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych jako fałszywych rozwiązań.
  2. Pokazanie, które działania i jakie umiejętności w praktyce przydają się w zmaganiu z codziennymi trudnościami i wyzwaniami.
  3. Kształtowanie konstruktywnych umiejętności radzenia sobie z problemami.

"NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!" - EDYCJA 2021

Gmina Śrem po raz dwunasty włączyła się ogólnopolską kampanię „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Kampania przeznaczona jest dla klas  klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców.

 

 

Kampania opiera się na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw strategii leży przekonanie, że ludzie, zwłaszcza młodzi, zachowują się ryzykownie, ponieważ zbyt mało wiedzą o mechanizmach i następstwach takich zachowań. Drugą wykorzystywaną strategią jest strategia edukacyjna mająca pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.

Kampania ma także na celu dostarczenie informacji o:
  • skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce
  • potencjalnych skutkach tych zachowań
  • konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków

ulotka-narkotyki 


NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!” - 11 EDYCJA ŚREMU W KAMPANII

Gmina Śrem po raz jedenasty włączyła się ogólnopolską kampanię „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Kampania przeznaczona jest dla klas  klas VII i VIII SP oraz ich rodziców.

NARKOTYKI_jpg 

Kampania opiera się z jednej strony na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw tej strategii leży przekonanie, że ludzie, zwłaszcza młodzi, zachowują się ryzykownie, ponieważ zbyt mało wiedzą o mechanizmach i następstwach takich zachowań. Drugą wykorzystywaną strategią działania jest strategia edukacyjna mająca pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się ona na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.
Strategia kampanii ma także na celu dostarczenie informacji o:
  • skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce
  • potencjalnych skutkach tych zachowań
  • konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków.

REALIZACJA KAMPANII „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!” W 2019 ROKU

Gmina Śrem po raz kolejny włączyła się w kampanię profilaktyczną pt. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Materiały kampanii skierowane są do uczniów klas gimnazjalnych, klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców.

 

 

Kampania opiera się na dwóch strategiach.

Pierwszą jest strategia informacyjna w ramach profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych oraz umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw tej strategii leży przekonanie, że młodzi ludzie zachowują się ryzykownie, często z powodu zbyt małej świadomości następstw takich zachowań.
Drugą wykorzystywaną strategią działania jest strategia edukacyjna, która ma pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.

Kampania „Narkotyki? To mnie nie kręci!” ma na celu dostarczenie informacji o skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce, potencjalnych skutkach tych zachowań oraz konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków.

 


Gmina Śrem w 2018 roku kolejny raz włączyła się w kampanię „Narkotyki? To mnie nie kręci!” jako kontynuację rozpoczętych pogadanek profilaktycznych wśród uczniów klas gimnazjalnych i klas VII i VIII SP oraz ich rodziców.

 

 

Kampania ta opiera się z jednej strony na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych  i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów.
 
Strategia kampanii ma także na celu dostarczenie informacji o: 
  • skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce
  • potencjalnych skutkach tych zachowań
  • konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków.

KAMPANIA „NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!” W GMINIE ŚREM

Gmina Śrem po raz czwarty włączyła się w kampanię profilaktyczną pt. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców.

Narkotyki-To-mnie-nie-kreci-kampania-2014-(1) 

Kampania ta opiera się z jednej strony na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych  i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw tej strategii leży przekonanie, że ludzie, zwłaszcza młodzi, zachowują się ryzykownie, ponieważ zbyt mało wiedzą o mechanizmach i następstwach takich zachowań. Drugą wykorzystywaną strategią działania jest strategia edukacyjna mająca pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się ona na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.


Strategia kampanii ma także na celu dostarczenie informacji o: 

  • skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce,
  • potencjalnych skutkach tych zachowań,
  • konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków.

SEMINARIUM "NOWE ZJAWISKA W PROBLEMATYCE UZALEŻNIEŃ"

IMG_4444-(1) 

22 września br. w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie przy ul. Grunwaldzkiej 10 w godzinach od 10:00 do 14:00 odbyło się spotkanie seminaryjne „Nowe zjawiska w problematyce uzależnień”.

 

W programie seminarium znalazły się tematy:

- „Dopalacze – legalne narkotyki na wyciągnięcie ręki”
- „Nowe klasyfikacje w diagnozie uzależnień”
- „W poszukiwaniu skuteczności – nowe strategie w pracy z osobami uzależnionymi”

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Barbara Jabłońska, dyrektorzy oraz pedagodzy ze śremskich szkół, a także przedstawiciele różnych instytucji w Śremie.

Wykłady prowadzili Artur Sokołowski - psycholog, socjoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień, Bożena Maciek - Haściło - superwizor psychoterapii uzależnień, kierująca Poradnią Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Śremie oraz Robert Haściło - biegły sądowy w zakresie uzależnienia od alkoholu, związany z Poradnią Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Śremie

plakat2 

Gmina Śrem realizuje program kampanii „Narkotyki? To mnie nie kręci” wymierzonej w dopalacze. 

Głównym założeniem akcji jest edukacja odnosząca się do trzech istotnych grup odbiorców:
- młodzieży
- rodziców
- nauczycieli

Etapy realizacji kampanii w gminie Śrem:

1. Przekazanie materiałów do szkół gimnazjalnych na terenie gminy Śrem

2. Bilbordy „Dopalacze, jestem spoko, nie próbuję” w gminie Śrem

3. W dniu 22 września 2015 r. w godz. 10.00 – 14.00 w Bibliotece Publicznej im. Heliodor Święcickiego w Śremie, ul. Grunwaldzka 10 - seminarium pn. „Nowe zjawiska w problematyce uzależnień” dla instytucji działających w obrębie uzależnień oraz dyrektorów i pedagogów szkół.

Program seminarium:

  • Dopalacze – legalne narkotyki na wyciągnięcie ręki
  • Nowe klasyfikacje w diagnozie uzależnień
  • W poszukiwaniu skuteczności – nowe strategie w pracy z osobami uzależnionymi

Seminarium zostanie zorganizowane przy współpracy Przychodni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Śremie

4. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych z uczniami oraz konsultacji rodzicami.
 


REALIZACJA KAMPANII W 2015 ROKU - NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI

Gmina Śrem po raz drugi włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców.

 

Realizacja Kampanii w 2015 roku
 
Gmina Śrem po raz trzeci włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców.
Kampania ta opiera się z jednej strony na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw tej strategii leży przekonanie, że ludzie, zwłaszcza młodzi, zachowują się ryzykownie, ponieważ zbyt mało wiedzą o mechanizmach i następstwach takich zachowań. Drugą wykorzystywaną strategią działania jest strategia edukacyjna mająca pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się ona na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.
Strategia kampanii ma także na celu dostarczenie informacji o: 
  • skali zjawiska używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych przez młodzież w Polsce,
  • potencjalnych skutkach tych zachowań,
  • konsekwencjach zdrowotnych, prawnych i społecznych zażywania narkotyków.

DRUK_spidr_plakat_narkotyki2 


dopalacze 

Gmina Śrem przystąpiła do kampanii „Narkotyki? To mnie nie kręci!” wymierzonej w dopalacze. 
Kampania to działania edukacyjne odnoszące się do trzech istotnych grup odbiorców – młodzieży, rodziców i nauczycieli.

 

 

"Narkotyki? To mnie nie kręci! – dopalacze wróciły!" to:
•    nowoczesna profilaktyka dla młodzieży, rodziców, nauczycieli
•    wiedza, która może uratować komuś zdrowie, a nawet życie
•    materiały z zadaniami dla uczniów, scenariusze lekcji, audycje profilaktyczne, książka, kurs internetowy dla nauczycieli
 
KAMPANIA PRZECIW DOPALACZOM – DLA MŁODZIEŻY, to zestaw materiałów edukacyjnych o dopalaczach, których celem jest:
•    uświadomienie RYZYKA związanego z dopalaczami oraz KONSEKWENCJI wynikających z zażywania dopalaczy,
•    uświadomienie, Z CZEGO SKŁADAJĄ się dopalacze i dlaczego są tak groźne,
•    uświadomienie, że większość młodych ludzi NIE SIĘGA PO DOPALACZE oraz obalenie mitów o dopalaczach.

KAMPANIA PRZECIW DOPALACZOM – DLA RODZICÓW, to zestaw materiałów edukacyjnych o dopalaczach, których celem jest:
•    uświadomienie dorosłym GŁÓWNYCH PRZYCZYN sięgania przez młodych ludzi po dopalacze czy inne narkotyki,
•    uświadomienie dorosłym, jak skutecznie rozmawiać z dzieckiem (także o dopalaczach),
•    uświadomienie dorosłym, JAKIE ZMIANY ZASZŁY W PRAWIE po nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii po 1 lipca 2015 r.

KAMPANIA PRZECIW DOPALACZOM – DLA NAUCZYCIELI, to zestaw materiałów edukacyjnych o dopalaczach, których celem jest:
•    DOSTARCZENIE NARZĘDZI edukacyjnych do przeprowadzenia mądrych i profesjonalnych z zajęć z zakresu profilaktyki narkotykowej,
•    POSZERZENIE WIEDZY i kompetencji z zakresu przeciwdziałania dopalaczom czy innym narkotykom w szkole,
•    PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ z rodzicami i młodzieżą.
 

REALIZACJA KAMPANII W 2014 ROKU - NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI

bilbord-www W 2014 roku gmina Śrem po raz drugi włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców.

 

 

Kampania wpisuje się w strategię profilaktyki uniwersalnej i kształtowanie przekonań ogólnie przyjętych przez dostarczenie rzetelnych informacji o zjawisku używania marihuany oraz nowych substancji psychoaktywnych, a pośrednio także przeciwdziałanie próbom użycia tych środków psychoaktywnych. Kampania ma również za zadanie przekazanie wiedzy o odpowiedzialności rodziców za czyny popełnione przez ich dzieci oraz o obowiązkach dorosłych względem swoich podopiecznych (Kodeks karny, Kodeks wykroczeń).
narkotyki_to_mnie_nie_kreci_scenariusze

REALIZACJA KAMPANII W 2013 ROKU - NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI

Realizacja kampani profilaktycznej pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!” w 2013 
 
Gmina Śrem włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. 

 

 

Kampania wpisuje się w strategię profilaktyki uniwersalnej i kształtowanie przekonań ogólnie przyjętych przez dostarczenie rzetelnych informacji o skali rozpowszechniania narkotyków oraz o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych zażywania narkotyków. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców. 
 
Realizacja kampanii w gminie Śrem obejmuje m.in. akcję billboardową, która potrwa do końca marca br., zajęcia profilaktyczne z uczniami oraz pogadanki z rodzicami. W maju przewidziane jest spotkanie z nauczycielami podsumowujące realizację zajęć. 
 
19 lutego br. w ramach realizacji etapów kampanii, w Collegium im. Heliodora Święcickiego w Śremie odbyło się szkolenie dla nauczycieli klas szkół gimnazjalnych pn. „Problem narkomanii – interwencje pedagogiczne”. Szkolenie zostało zorganizowane przy współpracy Przychodni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Śremie.  

Program szkolenia:
 
1.Charakterystyka środków psychoaktywnych popularnych obecnie wśród młodzieży.
2.Skutki zażywania narkotyków przez młodzież.
3.Ryzyko zaostrzania kontroli i restrykcji w okresie dorastania (np. testy narkotykowe, prawne aspekty).
4.Relacyjne formy towarzyszenia podopiecznym w trudnościach adolescencji (rozmowa, uważność, współpraca z rodzicami).
 
Szkolenie przeprowadziła Pani  Jagoda Gierczyk - mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień z 20 letnim stażem pracy, terapeuta i kierownik Poradni Uzależnień Monar, pracująca od wielu lat  z osobami uzależnionymi od narkotyków i członkami ich rodzin.
 
 

PODSUMOWANIE KAMPANII PROFILAKTYCZNEJ "NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!"

Zgodnie z kolejnym etapem realizacji programu „Narkotyki? To mnie nie kręci” w dniu 14 maja 2013 r. odbyło się spotkanie z nauczycielami podsumowujące realizację zajęć profilaktycznych z uczniami oraz ich rodzicami.

 

Zgodnie z kolejnym etapem realizacji programu „Narkotyki? To mnie nie kręci” w dniu 14 maja 2013 r. odbyło się spotkanie z nauczycielami podsumowujące realizację zajęć profilaktycznych z uczniami  oraz ich rodzicami. Spotkanie prowadziła Jagoda Gierczyk - mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień. Na przeprowadzenie zajęć profilaktycznych z uczniami i rodzicami  w wszystkich klasach szkół gimnazjalnych gminy Śrem nauczyciele mieli dwa miesiące. Zajęcia dotyczyły problemu narkomanii, miały na celu dostarczenie rzetelnych informacji o skali rozpowszechniania narkotyków oraz o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych zażywania narkotyków.
 odsumowanie01
 

GMINA ŚREM W KAMPANII PROFILAKTYCZNEJ "NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!"

Gmina Śrem włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Kampania wpisuje się w strategię profilaktyki uniwersalnej i kształtowanie przekonań ogólnie przyjętych przez dostarczenie rzetelnych informacji o skali rozpowszechniania narkotyków oraz o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych zażywania narkotyków. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców.

bilbord-www 

Gmina Śrem włączyła się w kampanię profilaktyczną pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. Kampania wpisuje się w strategię profilaktyki uniwersalnej i kształtowanie przekonań ogólnie przyjętych przez dostarczenie rzetelnych informacji o skali rozpowszechniania narkotyków oraz o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych zażywania narkotyków. Materiały kampanii skierowane są do młodzieży oraz rodziców. 
 
Realizacja kampanii w gminie Śrem obejmuje m.in. akcję billboardową, która potrwa do końca marca br., zajęcia profilaktyczne z uczniami oraz pogadanki z rodzicami. W maju przewidziane jest spotkanie z nauczycielami podsumowujące realizację zajęć. 
 
19 lutego br. w ramach realizacji etapów kampanii, w Collegium im. Heliodora Święcickiego w Śremie odbyło się szkolenie dla nauczycieli klas szkół gimnazjalnych pn. „Problem narkomanii – interwencje pedagogiczne”. Szkolenie zostało zorganizowane przy współpracy Przychodni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Śremie.  

Program szkolenia:
 
1.Charakterystyka środków psychoaktywnych popularnych obecnie wśród młodzieży.
2.Skutki zażywania narkotyków przez młodzież.
3.Ryzyko zaostrzania kontroli i restrykcji w okresie dorastania (np. testy narkotykowe, prawne aspekty).
4.Relacyjne formy towarzyszenia podopiecznym w trudnościach adolescencji (rozmowa, uważność, współpraca z rodzicami).
 
Szkolenie przeprowadziła Pani  Jagoda Gierczyk - mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień z 20 letnim stażem pracy, terapeuta i kierownik Poradni Uzależnień Monar, pracująca od wielu lat  z osobami uzależnionymi od narkotyków i członkami ich rodzin.