Najstarszy i największy park (57 ha) w Śremie. Jest doskonałym miejscem do wypoczynku oraz uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W parku znajduje się stadion, boisko Orlik, boisko do koszykówki, siłownia zewnętrzna. Dzieci mogą spędzić czas na integracyjnym placu zabaw lub w zoo, gdzie zamieszkują: kangury, alpaki, kozy, mundżaki chińskie, emu, skunksy i wiele innych mniejszych zwierząt. Drewniane altanki i cień drzew zachęcają do spędzenia wolnego czasu w upalne dni na łonie przyrody.
Początki parku sięgają 1888 roku, powstał z inicjatywy ks. Piotra Wawrzyniaka.
Nazwę im. Powstańców Wielkopolskich park zyskał w 1969 r. W tym też roku przy wejściu do parku umieszczono Wielkopolski Krzyż Powstańczy i odsłonięto odrestaurowany Pomnik Dobosza. W parku znajdują się również: Pomnik Żołnierza Polskiego, głaz narzutowy o obwodzie 605 cm, głaz upamiętniający 750 rocznicę nadania miastu praw miejskich oraz rzeźby plenerowe.
Park Śremskich Odlewników
Park o powierzchni ok. 7 ha zlokalizowany na terenie największego osiedla mieszkaniowego w Śremie - Jeziorany. Park powstał w latach 70-tych jako strefa ochronna odlewni żeliwa, w 2006 r. został przejęty przez gminę i otrzymał nazwę „Parku Śremskich Odlewników”.
Park z uroczymi alejkami i stawem otoczonym wierzbami to miejsce na relaks i odpoczynek dla mieszkańców. Do dyspozycji są: tężnia, plac zabaw, pumptrack, skate park, siłownia, street workout.
W parku znajdują się dwa pomniki: Pomnik Katyński (odresturowany w 2012 roku) i Pomnik Odlewnika „Drogowskaz II” proj. Andrzeja Kołodziejczyka z 2008 roku.
Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza Puchalskiego
Usytuowany jest w centrum Śremu między ulicami: Kilińskiego, Sikorskiego a Aleją Solidarności.
Został powołany do życia uchwałą Rady Miejskiej w dniu 8 listopada 1995 roku obejmując teren o powierzchni ok. 22 ha. Obejmuje niewielkie jezioro wraz z otaczającymi szuwarami, które weszło w skład użytku ekologicznego „Bagienko” (pow. 4,8 ha). Jeziorko jest tematem licznych podań i legend.
Położenie parku niedaleko bloków mieszkalnych sprawia, że mieszkańcy mają do dyspozycji atrakcyjne miejsce spacerowe, a dzieci - miejsce zabaw. Wytyczono też dwie ścieżki dla miłośników biegania.