Cel Śremskiej Rady Seniorów
Głównym celem Śremskiej Rady Seniorów, zwanej dalej Radą, jest wspieranie i reprezentowanie środowiska osób starszych, zamieszkałych w gminie Śrem.
Rada ma charakter konsultacyjny, doradczy, inicjatywny.
Obszary działań Śremskiej Rady Seniorów
Rada może podejmować współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i jednostkami administracji publicznej oraz innymi radami seniorów.
1) zapobieganie i przełamywanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu Seniorów;
2) wspieranie aktywności ludzi starszych;
3) mieszkalnictwo dla seniorów;
4) profilaktyka i promocja zdrowia seniorów;
5) przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu i pozytywnego społecznego wizerunku;
6) rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury;
7) aktywizacja i integracja seniorów.
Zadania Śremskiej Rady Seniorów
1) współpraca z władzami samorządowymi oraz instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób starszych;
2) przedstawianie propozycji w zakresie ustalania priorytetowych zadań w perspektywie krótko i długookresowej oraz inicjowanie działań na rzecz Seniorów;
3) monitorowanie potrzeb osób starszych;
4) uczestniczenie w sesjach Rady Miejskiej i Rady Powiatowej;
5) współpraca w realizacji Śremskiego Programu na Rzecz Osób Starszych;
6) informowanie społeczeństwa miasta i gminy Śrem o kierunkach działalności i podejmowanych inicjatywach na rzecz osób starszych;
7) współpraca z lokalnymi mediami.
Kadencja Śremskiej Rady Seniorów
Kadencja Śremskiej Rady Seniorów trwa 4 lata licząc od dnia podania przez Burmistrza Śremu do wiadomości publicznej składu Rady